Багато хто вважає, що збільшення ваги пов’язане з надлишком калорій і нестачею сили волі. Так дійсно, це важливі складові,…
Багато хто вважає, що збільшення ваги пов’язане з надлишком калорій і нестачею сили волі. Так дійсно, це важливі складові, через які ваги показують зовсім не ту цифру, яку ми хотіли б бачити. Однак є ще один фактор, який останнім часом вважається основоположним у розвитку надмірної ваги. Особливе значення він має для тих, хто вирішує оперативно скинути вагу після новорічних свят. Це лептинорезистентність. Про неї і піде мова сьогодні.
Почну з того, що жирова тканина це не просто скупчення жиру, який багатьом заважає жити. Жирова тканина розглядається як важливий ендокринний орган, який синтезує кілька гормонів, одним з яких є лептин.
Лептин
– це гормон, синтезований адипоцитами (жировими клітинами), який регулює енергетичний баланс, кількість жиру в організмі, наше відчуття голоду і насичення.
Цей гормон впливає на рецептори гіпоталамуса в головному мозку для придушення почуття голоду. Тобто лептин “говорить” головному мозку, що в організмі достатньо енергії, і можна поки її не поповнювати.
Якщо ми не отримуємо необхідної добової кількості поживних речовин, жирові клітини організму втрачають деяку кількість жиру і разом з ним відбувається зниження рівня лептину.
Кількість гормону стає нижче Вашого Особистого порогу лептину. Коли це відбувається, мозок сприймає сигнал про зниження лептину і запускає механізми, які перешкоджають подальшому зниженню гормону і повертають його на вихідний рівень. Одним з таких механізмів є стимуляція блукаючого нерва.
Так ми відчуваємо почуття голоду, непереборне бажання поїсти. Деяка кількість з’їденої їжі трансформується в жир для відновлення енергетичного балансу і балансу лептину.
Таким чином, цей фізіологічний механізм спрямований на підтримку енергетичного балансу в організмі і кількості жирової тканини.
Тепер про найголовніше.
Сідаючи на низькокалорійні дієти, начебто 800-1000 ккал, відмовляючись від сніданків або вечерь і оперативного скидаючи того, що наїли за святкові дні, ми самі руйнуємо цей тонкий фізіологічний механізм підтримання ваги.
Так більшість “модних дієт” призводять до короткострокового зниження ваги. Потім відбуваються зриви, повернення до звичного харчування, повторна прибавка у вазі, і трохи зверху. Худне зі стажем це знайомо. Через кілька циклів «різко схуд-поправився» настає лептиновая резистентність.
Вона може виникнути після чергової дієти, коли ви різко схудли до Нового року, потім за Свята повернули все, що втратили і трохи зверху. Рівень лептину підвищився, а головний мозок вже не сприймає інформацію, що пора припинити сигналізувати про те, що ми голодуємо. Це і є стан резистентності, коли рецептори головного мозку перестають вловлювати сигнали від лептину. Так лептину синтезується багато, а головний мозок помилково вважає, що тіло голодує навіть якщо в організмі вже більш ніж достатньо жиру. В результаті головний мозок голодує, а організм вже страждає від ожиріння.
Таким чином, описана резистентність може наступати після різкого зниження ваги і повторної надбавки.
Тож як розірвати це порочне коло? Перестати сідати на чергові революційні дієти і різко знижувати вагу. Зниження ваги без шкоди для здоров’я становить 3-4 кг на місяць.
Відомі принципи здорового харчування, які ми щодня використовуємо в практиці зі своїми клієнтами допомагають звернути назад резистентність до лептину. До них відносяться:
- Обмеження надмірної кількості швидких вуглеводів (торти, вироби з білого борошна).
- Обмеження рафінованих продуктів: ковбаси, сосиски.
- Використання в їжу клітковини міститься у фруктах і овочах для здоров’я кишечника.
- Використання замість очищених круп (білий рис, манка) – НЕРАФІНОВАНИХ продуктів, таких як булгур, бурий або чорний рис.
- Дотримання мінімум 4-х разового режиму харчування.
- Обов’язково включення завтра в свій розпорядок дня.
- Щоденна фізична активність.
На жаль, не існує чарівної таблетки і простого способу позбутися зайвого жиру. Однак вживання простої здорової їжі, підтримання здорового кишечника, заняття спортом, це складові здорового способу життя, який призводить до того результату, про який ми так довго мріяли.
Таким чином, чи варто в черговий раз оперативно знижувати вагу або переходити до здорового способу життя кожен вирішить для себе.