Не секрет, що» рак ” вважається страшним діагнозом і звучить для пацієнта як вирок. Однак відомо, що виникнення до 40% злоякісних новоутворень можна було б запобігти ведучи здоровий спосіб життя.  

Виживання при онкології і здоровий спосіб життя – як взаємопов’язані?

Не секрет, що» рак ” вважається страшним діагнозом і звучить для пацієнта як вирок. Однак відомо, що виникнення до 40% злоякісних новоутворень можна було б запобігти ведучи здоровий спосіб життя. 

Але на сьогоднішній день статистика така, що:

  • у Росії, як і в більшості розвинених країн світу, відзначається тенденція до зростання захворюваності злоякісними новоутвореннями;
  • у структурі смертності населення нашої країни злоякісні новоутворення займають друге місце-після хвороб серцево-судинної системи;
  • абсолютна кількість хворих, які вперше в житті отримали діагноз пухлини і були поставлені на облік протягом року, збільшилася на 19% за останні 10 років;
  • щорічно виявляється понад 540 тис. хворих зі злоякісними новоутвореннями різних локалізацій, що відповідає реєстрації первинного онкологічного хворого кожну хвилину;
  • число знову виявляються хворих збільшується приблизно на 5% за кожні 5 років;
  • за прогнозами вчених, до 2021 року число нововиявлених хворих на онкологічні захворювання в світі може скласти більше 20 млн.чоловік.

Причинами стрімкого зростання захворюваності можна назвати і надмірну інсоляцію, і накопичені токсини, і хронічні вогнища інфекції. Навіть зайва вага і цукровий діабет є в певному віці факторами ризику виникнення ракової пухлини. Адже в організмі діабетика постійно виникає надлишок глюкози, а всі пухлини фактично харчуються цукром.

Багато вчених сходяться на думці, що продукти харчування викликають запальні процеси в організмі, можуть послужити тригерами для розвитку пухлини. Хронічні запалення і без того перевантажують імунну систему аж до її виснаження, а в сукупності з іншими факторами, створюють сприятливі умови для росту ракових клітин.

Так, які продукти можуть сприяти розвитку раку?

  • Цукор. Крім того, що це один з найбільш прозапальних продуктів харчування, Цукор призводить ще й до ожиріння і діабету. А ожиріння підвищує ризик розвитку раку стравоходу в два рази, на 30% збільшується ризик розвитку раку товстої кишки, і в сім разів підвищується ймовірність виникнення раку матки у жінок. Варто пам’ятати і про те, що цукор потрібен будь-якій клітині для отримання енергії, будь то здорова або Ракова.
  • Щоб захистити шлунок, підшлункову залозу і кишечник, варто обмежити споживання м’яса і копченостей. Копчення в сучасних умовах рідко ведеться природним шляхом, а значить, разом з копченими продуктами ми споживаємо канцерогени. Вони ж є ще одним фактором, активно сприяє розвитку онкології.
  • Швидкі вуглеводи: випічка, цукерки, бургери, картопля фрі, чіпси і т.д. все, що веде до ожиріння, збільшує ризик отримати один з дев’яти видів раку, в тому числі, стравоходу, нирок і жовчного міхура. Справа в тому, що жирова тканина виробляє білки, які викликають запалення. Вони-то і сприяють зростанню ракових клітин.
  • Алкоголь-винуватець відразу декількох видів онкологічних захворювань, включаючи рак ротової порожнини, горла, печінки, товстої кишки і молочної залози. У товстому кишечнику бактерії можуть перетворювати міцний напій в ацетальдегід. А ця хімічна речовина, згідно з усіма дослідженнями, викликає рак у лабораторних тварин.
  • У жінок регулярне вживання алкоголю підвищує рівень естрогену, що веде до утворення кіст, міом, а також до онкології.

    Ці дії не вилікують рак, якщо хвороба вже почалася. Але вони можуть допомогти створити несприятливі умови для її виникнення, а також виявитися важливою підмогою в зупинці розвитку онкології.

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Previous post Порушення в харчуванні, що провокують діабет
    Next post Порушення в харчуванні, що провокують Атеросклероз