З дитинства ми знаємо, що сніданок-найважливіша їжа дня. Скільки б продуктів ми не з’їли, будь-яку кількість жирів, білків і вуглеводів, засвоєних вранці обов’язково будуть витрачені протягом дня. Багато хто досі вірить у цей міф. З іншого боку, пропагандисти різних дієт закликають або повністю відмовитися від сніданку, або замінити його склянкою води або соку.
З дитинства ми знаємо, що сніданок-найважливіша їжа дня. Скільки б продуктів ми не з’їли, будь-яку кількість жирів, білків і вуглеводів, засвоєних вранці обов’язково будуть витрачені протягом дня. Багато хто досі вірить у цей міф.
А тут ще став останнім часом таким популярним культ, так званого, «здорового сніданку»: каші, зернові пластівці, фруктові мюслі і знежирені йогурти та інші корисні продукти, активно нав’язувані нам харчовими компаніями.
З іншого боку, пропагандисти різних дієт і систем схуднення закликають або повністю відмовитися від сніданку, або замінити його склянкою води або соку.
Давайте розбиратися.
Відмова від сніданку для схуднення
Прийнято вважати, що якщо людина відмовляється від сніданку, в його організм надходить менше калорій і, як наслідок, це сприяє зниженню ваги. Але відмова від сніданку знижує працездатність – як фізичну, так і розумову, а до втрати зайвих кілограмів призводить зовсім не голодування, а перевищення спалюваних калорій над вступниками.
Відмовляючись від сніданку людина не отримує необхідну кількість енергії для фізичних вправ і не може дати своєму організму повноцінне фізичне навантаження для спалювання вже наявних у нього зайвих кілограмів.
Про ефективність відмови від прийому їжі вранці відомостей сьогодні дуже мало, а ось про користь сніданку для людини, яка бажає скинути зайву вагу, зберегти здорове тіло і красиву фігуру, інформації достатньо, щоб зробити свій вибір:
- збалансований сніданок допомагає нашому організму розподіляти і правильно витрачати енергію;
- будь-якій активній людині після пробудження необхідно дати організму оптимальну кількість калорій, щоб до кінця дня «не звалитися з ніг»;
- повноцінний сніданок допомагає організму легше переносити обмеження в раціоні харчування, що вводяться при дієтах;
- своєчасний сніданок прискорює обмін речовин, розганяючи метаболізм на 15-20%, що сприяє переробці зайвих кілокалорій;
- відмова від сніданку провокує підвищення апетиту в другій половині дня, а в цей час процеси метаболізму в організмі сповільнюються, і харчування доцільно обмежити.
А тому, якщо ви відмовляєтеся вранці від їжі, шансів набрати зайву вагу у вас набагато більше, ніж у прихильників ситного, смачного і здорового сніданку.
Відмова від сніданку: користь
Протягом 1-2 годин після пробудження організм людини не готовий перетравлювати їжу і швидкий сніданок сприймає, як стрес. Це викликає зниження фізичної активності, емоційну втому, посилює апатію і сонливість.
Якщо ви відразу після пробудження тренуєтеся або робите ранкові пробіжки, якщо ви рано виходите на роботу – відмовтеся від сніданку.
Деякі люди взагалі не можуть снідати після пробудження. Це стосується в першу чергу “сов”, які часто після раннього сніданку відчувають нудоту, головний біль і дратівливість. І на питання: «чи варто снідати, якщо не хочеться?”, відповідь однозначна:»ні, не варто”. Не ламайте свій організм і не провокуєте стресові стани.
Почніть свою трапезу з ланчу (другого сніданку) о 10-11 годині дня, це буде приємніше і корисніше для здоров’я.
Крім того, на думку сучасних дієтологів, пропущений сніданок — відмінний спосіб влаштувати невелику голодування для організму. Разом зі сном ви отримаєте 12-16 годин без їжі, які не відчуваються болісно.
Такий щадний період голодування запускає процес вироблення гормону кортизолу, що допомагає організму переробляти глюкозу і жир.
Відмова від сніданку-чи є шкода?
Ми всі різні: комусь подобається почати день з чашечки міцної ароматної кави, а хтось любить вранці снідати по-справжньому-смачно і ситно. І те, і інше при раціональному підході може бути цілком здоровою звичкою. Просто прислухайтеся до свого організму, який завжди дає правильні підказки.
Якщо ви відчуваєте після пробудження почуття голоду – сніданок вам не завадить. Ранкове голодування може порушити процеси обміну речовин в організмі, що підвищить ризик виникнення хвороб шлунково-кишкового тракту.
Важливо не те, коли ви їсте, а що ви їсте вранці. Сніданок, що складається з простих вуглеводів (солодощі, пластівці, булочки) принесе більше шкоди, ніж користі: різке підвищення цукру в крові спровокує організм на накопичення жиру. Крім того, ви дуже швидко знову відчуєте голод і з’їсте ще більше.
Не варто включати в своє ранкове меню жирні і важкі для шлунка продукти.
Сніданок повинен бути ситним і збалансованим, але не надмірно калорійним і об’ємним. Оптимально-цільнозернові каші і фрукти, а для любителів щільного сніданку можна порадити омлет з сиром. Прекрасним джерелом білка стануть курячі грудки або філе індички.
Важливо, вживати вранці теплу їжу і пити теплі напої. Висока температура їжі забезпечить комфортний запуск травної системи і підготує внутрішні органи до надходження і переробки поживних речовин.
Якщо вранці відчуття голоду у вас відсутня, не варто їсти через силу – ви тільки нашкодите своєму організму. Випийте з ранку натщесерце склянку теплої води з чайною ложкою меду і часточкою лимона або обмежитеся чашкою чаю, а через 2-3 години після пробудження сплануйте час для пізнього сніданку.
Або послухайте свій організм і спробуйте взагалі відмовитися від сніданку.
Раптом вам сподобається.