Існує багато дієт, що мають різну спрямованість. Наприклад, дієта для схуднення відрізняється від лікувальної дієти, що застосовується при тих чи інших захворюваннях. Якщо ви хочете схуднути, потрібно попередньо правильно оцінити свій стан здоров’я, щоб різка зміна раціону не позначилася на організмі негативним чином.

Види дієт і лікувального харчування

Існує багато дієт, що мають різну спрямованість. Наприклад, дієта для схуднення відрізняється від лікувальної дієти, що застосовується при тих чи інших захворюваннях. Якщо ви хочете схуднути, потрібно попередньо проконсультуватися з лікарем і правильно оцінити свій стан здоров’я, щоб різка зміна раціону харчування не позначилася на організмі негативним чином.

Види швидких дієт

Швидка дієта спрямована на те, щоб людина схуд якомога швидше і у нього не виникло серйозних ускладнень після переходу до звичайного режиму харчування. З швидких дієт, що складаються з доступних продуктів, найпопулярнішими є:

  • гречаний;
  • Капустяна.

Готувати гречку просто, а худнуть на ній приблизно на 5 кг протягом 7 днів. Головне-є тільки гречану кашу, виключаючи цукор, сіль і спеції. Можна пити нежирний кефір і їсти фрукти в обмеженій кількості. Для зручності крупу заливають окропом ввечері, а готують вранці.

Кількість каші не обмежена, але головне — не забувати пити чисту негазовану воду. При низькому тиску допускається вживання ранкової кави. Чорний чай краще виключити, замінивши його на зелений або трав’яний. Також слід виключити і всі солодощі.

Види дієт і лікувального харчування

Максимальна тривалість гречаної дієти повинна бути не більше тижня, щоб не ввести організм в стан стресу.

Дієта на основі капусти теж корисна і проста. Її тривалість-10 днів. Щодня людина втрачає по 1 кг.Капусту готують в будь-якому вигляді: варять, шаткують, роблять салати, заправлені маслом оливи або соком лимона. Не можна вживати цукор, сіль і спеції. На сніданок, крім салату, рекомендують варити одне яйце, а на обід — нежирні види риби або курячого м’яса (грудку). З пиття в меню вводять настої трав і зелений чай. Кава виключають повністю.

Види дієт для схуднення без шкоди здоров’ю

Є ще кілька дієт, за допомогою яких можна схуднути, не зашкодивши своєму здоров’ю. Серед них виділяють:

  • кефірний;
  • овочевий.

Кефірну дієту не слід застосовувати людям з хворобами шлунково-кишкового тракту, а овочева дієта протипоказана тим, у кого є патології серця, судин. Також ” сидіти на овочах» не можна вагітним жінкам і хворим на цукровий діабет. Не рекомендується такий спосіб і людям з нирковими патологіями.

Види дієт і лікувального харчування

Дієта на основі кефіру не містить білків, а почуття голоду під час неї не виникає, так як завжди можна з’їсти фрукт, сир або трохи відвареної картоплі. Кефір повинен бути свіжим і знежиреним. Тривалість дієти-тиждень. Бажано не їсти разом з кефіром сир і сир, щоб не отримати розлад кишечника.

Овочева дієта не містить вуглеводів. Оптимальний час її проведення — літо, коли свіжих овочів цілком достатньо. В меню такої дієти є не тільки овочі, але також м’ясо, фрукти, риба і молоко. Виключено солодке і борошняне.

Види щадіння в лікувальному харчуванні

Якщо мова йде не про дієти для схуднення, а про лікувальне харчування, в ньому застосовують кілька видів щадіння, які складають його основу:

  • механічний;
  • хімічний;
  • термічний.

При механічному щадінні їжу подрібнюють і обробляють тепловим способом, готуючи її на воді або пару. Під хімічним щадінням мають на увазі виключення з раціону харчування продуктів, які можуть нашкодити хворим органам. Термічне щадіння означає певний температурний режим, що допускається при приготуванні страв. Основний принцип: їжа не повинна бути занадто гарячою або холодною. Температура страв може становити до 60С, а напоїв — не менше 15С.

Види дієт в медицині

У медичній практиці застосовують кілька видів дієт в залежності від характеру хвороби і її перебігу. Кожна лікувальна дієта позначена номером (від 1 до 15):

  • дієти 1 і 2 призначають при патологіях шлунково-кишкового тракту. № 1 підходить для пацієнтів з гастритами і виразковою хворобою. № 2 також використовують при гастритах і хронічних колітах. Обидві дієти засновані на способі відварювання і приготування подрібненої їжі на пару. Також виключаються капуста, солодке, житні вироби;
  • дієту № 7 призначають при патологіях нирок. Всі страви повинні бути приготовлені без солі. У раціон включають молочні продукти, фрукти і овочі;
  • дієта № 8 допомагає впоратися з ожирінням. Головний принцип-максимальне обмеження висококалорійних страв і продуктів, що складаються з швидких вуглеводів. Повністю виключається солодке, борошняне, солоне і жирне. У дієту включають продукти, багаті клітковиною;
  • дієта № 9 також показана, якщо у пацієнта порушений вуглеводний обмін. Так само, як і при дієті № 8, з раціону виключають швидкі вуглеводи і речовини, що містять холестерин. Допускається вживання в їжу замінників цукру, а їжу варять або запікають;
  • дієту № 10 призначають при серцево-судинних захворюваннях (ІХС, гіпертонія, стенокардія і т.д.). З раціону виключають вживання кави і міцного чаю, а також какао і шоколаду. Не можна їсти гостре, солоне і смажене, а також копченості. Обмежують сіль і воду;
  • дієту № 15 використовують, якщо потрібно відновити сили людини після періоду лікувального харчування. Список дозволених продуктів стає більше, але з раціону виключають ті, які важко перетравлюються. Також не можна вживати гостре, пряне і копчене.

Види дієт і лікувального харчування

Правильне використання будь-якого виду дієти сприяє нормалізації маси тіла або швидкому одужанню, якщо мова йде про збалансованому лікувальному харчуванні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Previous post Корисні властивості кактусів
Next post Дієта по групі крові