Стевія-це популярний цукрозамінник, що має природне походження. У природі він являє собою високорослу траву висотою близько 1 м.це багаторічна рослина, а застосовувати його листя в лікувальних і кулінарних цілях почали ще індіанці Південної Америки…

Стевія: користь і шкода

Стевія-це популярний цукрозамінник, що має природне походження. У природі він являє собою високорослу траву висотою близько 1 м.це багаторічна рослина, а застосовувати його листя в лікувальних і кулінарних цілях почали ще індіанці Південної Америки. Вони виготовляли з листя стевії солодкі напої і відвари для того, щоб лікувати хвороби шлунка і кишечника.

Зараз у продажу є листя, екстракти і сиропи стевії. Батьківщина рослини-Південна Америка, також воно зустрічається в Південно-Східній Азії. Стевія любить вологий і теплий клімат, і якщо кліматичні умови для неї сприятливі, вона накопичує в своєму листі стевізоїди. Це унікальні елементи, які і надають їй приємний солодкий смак з легкою гіркуватістю. Сучасні технології обробки дозволяють повністю прибрати гіркий смак рослини.

Користь і шкода стевії для організму людини

У стевії багато корисних якостей, тому її застосовують для лікування різних хвороб. Особливу популярність рослина має у японців, які ретельно стежать за харчуванням і вважають її особливо цілющою. Вони додають її в страви і напої замість цукру і використовують для того, щоб нейтралізувати несприятливий для здоров’я склад деяких компонентів, що вживаються в їжу.

Стевія: користь і шкода

Трава стевія складається з:

  • пектин;
  • дубильних речовин;
  • ефірних масел;
  • натуральних харчових кислот;
  • флавоноїдів;
  • вітамінів (А, В, З, РР і т. д.);
  • мінеральних речовин (селену, кальцію, магнію);
  • полісахаридів.

Незважаючи на те, що трава дуже солодка, рівень її калорійності на 100 г невеликий: всього 18 кілокалорій. Завдяки такій якості її включають в раціон харчування ті, хто худне і постійно сидить на дієтах. Додавати траву в якості підсолоджувача можна як напої, так і в будь-які десерти або соуси.

Вчені з’ясували, що стевія дуже корисна для тих, хто страждає гіпертонічною хворобою. При її регулярному вживанні відбувається розширення судин, поліпшується кровотік, а натрій, що підвищує тиск, швидше виводиться з організму, сприяючи його регулярному очищенню.

Допомагає стевія і в плані профілактики злоякісних новоутворень. Оскільки вона містить багато антиоксидантів і флавоноїдів (особливо кемпферол), це запобігає розвитку раку.

Стевія має ряд корисних якостей:

  • знімає м’язові і суглобові болі;
  • покращує метаболічні процеси в організмі;
  • приводить в норму мікрофлору кишечника;
  • нормалізує кислотно-лужний баланс;
  • добре знімає втому при великих навантаженнях;
  • сприяє зниженню алкогольної та тютюнової залежностей;
  • зміцнює волосся і нігтьові пластинки;
  • очищає організм від шлаків;
  • усуває висипання на шкірі.

Стевія-відмінний помічник при хворобах порожнини рота, в тому числі, при карієсі. Відомо, що жителі регіонів, де вона росте, рідко мають серйозні проблеми з зубами і яснами. Також трава відбілює зуби і сприяє зміцненню емалі. Єдиний її недолік-гіркуватий присмак лакриці, але з ним можна зіткнутися тільки при вживанні необробленого рослини.

Стевія: користь і шкода

Що стосується шкоди стевії для організму, в 80-і роки минулого століття вчені припустили, що трава має мутагенні властивості, проте такі припущення, на щастя, не підтвердилися на практиці. Навпаки, дослідження, проведені онкологами, переконливо довели не тільки безпеку солодкої трави, але і її безсумнівну користь для профілактики онкологічних хвороб.

Проте, вживати стевію без обмежень не рекомендується. Існує кілька протипоказань до її використання:

  • низький тиск;
  • вагітність;
  • годування грудьми;
  • серйозні розлади нервової системи;
  • захворювання ендокринної системи;
  • перенесені хірургічні операції.

Молочна продукція і стевія несумісні один з одним: це загрожує підвищеним газоутворенням. Крім того, якщо ви вже приймаєте якийсь комплекс вітамінів, від вживання стевії найближчим часом краще утриматися, щоб не спровокувати алергічну реакцію. Безумовно, корисний ефект можна відчути на собі тільки при вживанні стевії в розумних дозах

Екстракт стевії: користь і шкода

Екстракт стевії є однією з форм випуску та продажу цього продукту. Виглядає вона в даному випадку як подрібнений порошок білого кольору або таблетки. І таблетки, і порошок не є травою як такої, тому що будь-який екстракт являє собою витяжку з лікарської рослини, що застосовується в певних випадках. Один з недоліків екстракту-вміст в ньому непотрібних і навіть шкідливих компонентів, наприклад, штучних підсилювачів смаку і ароматизаторів. Користі вони не приносять ніякої, а сам порошок на смак відчувається занадто концентрованим і різким. Це не що інше як рафіновані стевізоїди, тому при застосуванні його слід додавати в страви і напої в мінімальній кількості.

Стевія: користь і шкода

Через вміст харчових добавок, ймовірно, і виник міф про шкоду стевії для організму. Сильного шкоди при розумному вживанні порошок точно не принесе, але якщо ви бажаєте відчути на собі реальну користь рослини, придбайте його тільки в «чистому» вигляді. Справжній порошок стевії має виражений темно-зелений колір, оскільки не містить нічого, крім подрібненого листя.

Лист стевії: користь і шкода

Отже, лист стевії можна придбати у вигляді темно-зеленого порошку. З нього можна самостійно приготувати лікувальну настоянку. Візьміть невеликий стакан порошку на склянку води, поставте на вогонь в невеликій каструльці. Відвар треба довести до кипіння і варити на маленькому вогнику протягом п’яти хвилин.

Після готовності відвар потрібно відразу перелити в термос, настоювати протягом 9-10 годин, потім процідити і перелити в стерильну ємність. Ті листя, які залишилися, краще знову залити водою і настоювати в термосі 6 годин. Далі можна додавати один настій до іншого, а зберігати його слід в холодильнику не більше семи днів.

Для людей, які знаходяться на правильному харчуванні, стевія — кращий підсолоджувач замість рафінованого цукру або піску. Відомо, що цю траву додають в кондитерські вироби, жуйки і навіть десерти. Порошок стевії добре підсолоджує будь-який напій, а якщо ви займаєтеся заготовками на зиму, в деякі їх різновиди допустимо додавання декількох листочків рослини.

Стевія: користь і шкода

Сироп стевії: користь і шкода

Замінників цукру зараз багато, але сироп, виготовлений зі стевії, не втрачає своєї популярності. Якщо порівняти його з іншими цукрозамінниками, можна прийти до висновку, що у нього є ряд переваг:

  • натуральні компоненти в складі. Переважна більшість замінників цукру містять штучні харчові добавки, які не приносять нам ніякої користі;
  • висока солодкість. З одного боку, виникає ризик «пересолодити» напій або десерт, але якщо вживати сироп стевії правильно, смак вийде відмінним. До того ж, рослина майже не дає алергії, за рідкісним винятком індивідуальної непереносимості, проте подібні випадки зустрічаються рідко.

Є швидкорозчинні сиропи, застосовувати які не тільки зручно, але і економно. Стевія солодше, ніж звичайний цукор, майже в 25 разів, тому домогтися бажаного смаку напою можна за допомогою однієї маленької краплі сиропу.

Такі дозування допомагають худне обмежити вживання швидких вуглеводів, які ми в достатку отримуємо з цукровим піском. Обмеження вживання звичайного цукру благотворно позначиться не тільки на фігурі, але і на стані здоров’я в цілому, так як організм поступово звикне отримувати глюкозу з інших компонентів їжі. Якщо ж швидких вуглеводів ми отримуємо занадто багато, це сприяє «зашлаковке» внутрішніх органів, дисбактеріозу і розмноженню патогенної мікрофлори в кишечнику. 

Рекомендується додавати від 4 до 5 крапель сиропу з розрахунку на 200 або 250 мл напою. Протипоказання відсутні.

Стевія-корисна рослина, яке при бажанні можна вживати регулярно. Якщо вам пощастить придбати натуральний лист рослини, можете бути впевнені в тому, що цілющий і тонізуючий ефект не змусить себе довго чекати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Previous post 10 продуктів, які допомагають схуднути
Next post В який день сідати на дієту?