Цукровий діабет-захворювання ендокринної системи, що характеризується підвищеним вмістом глюкози в крові. Захворювання проявляється у людей різного віку і соціального статусу. Причини хвороби можуть бути пов’язані з генетикою, неправильним харчуванням, порушенням обміну речовин і т. д.
Цукровий діабет-захворювання ендокринної системи, що характеризується підвищеним вмістом глюкози в крові. Захворювання проявляється у людей різного віку і соціального статусу. Причини хвороби можуть бути пов’язані з генетикою, неправильним харчуванням, порушенням обміну речовин і т. д.
Види цукрового діабету
Залежно від характеру протікання і основних симптомів хвороби розрізняють діабет двох типів:
- Діабет I типу характеризується порушенням обміну речовин, в результаті якого клітини підшлункової залози перестають поставляти інсулін, який, в свою чергу, взаємодіє з глюкозою і в результаті складних біохімічних процесів організм отримує необхідну енергію. Рівень глюкози в крові зростає і вводиться штучно інсулін знижує його. Цей тип діабету найчастіше проявляється в дитячому віці, хворий повинен постійно вводити інсулін.
- Діабет II типу проявляється інакше, інсулін виробляється, але клітини, що відповідають за переробку глюкози, не помічають його. Рівень цукру в крові також зростає, інсулін ззовні вже не вводиться. Це тип діабету зустрічається частіше у дорослих людей, і лікування включає сувору дієту і спеціальні терапевтичні методи.
Незалежно від типу діабету, одним із ключових факторів його лікування та підтримки організму в робочому стані є дієта. Залежно від варіації діабету вона різна, але хворий повинен дотримуватися правильного харчування протягом усього курсу лікування або довічно, в залежності від тяжкості захворювання. Порушення раціону харчування при діабеті призводить не тільки до погіршення стану і прогресування захворювання, але і до діабетичної коми і летального результату.
Загальні рекомендації по харчуванню
Незалежно від типу діабету при складанні раціону харчування для хворих на цукровий діабет необхідно дотримуватися таких правил:
- відмовитися від усіх форм солодкого (фруктів з високим вмістом глюкози, варення, джемів, борошняних кондитерських виробів і т. д.);
- вживати в мінімальній кількості або відмовитися зовсім від рослинних і тваринних жирів, жирних сортів м’яса і т. д., так як вироблення “поганого” холестерину посилює захворювання;
- виключити голодування, їжа повинна прийматися мінімум три рази на день і супроводжуватися перекусами протягом дня. Голодування може призвести до різких перепадів цукру в крові;
- строго стежити за калорійністю їжі і не перевищувати її. Кількість споживаної їжі має бути необхідним для нормальної роботи організму. Перевищення калорій позначиться як на підвищенні індексу маси тіла, так і ускладнить перебіг захворювання;
- по можливості виключити такі варіанти приготування їжі, як жарку, гриль. Готувати продукти краще на пару, в тушкованому або вареному вигляді.
Раціон харчування при діабеті I типу
При складанні раціону харчування важливо керуватися глікемічним індексом, який, підрозділяється на низький (до 40), середній (40-70) і високий (більше 70). Глюкоза є стандартом і відповідає показнику в 100 одиниць. Слід урізноманітнити раціон, замінюючи продукти з високим вмістом цукру, не забувати про вміст в продукті вітамінів, мінералів і т. д.
В меню для хворих на цукровий діабет I типу повинні входити:
- овочі (гарбуз, кабачки, капуста, томати, зелень і т. д.);
- каші (перлова, гречана, пшоняна, вівсяна, ячна);
- нежирні сорти риби і м’яса;
- кисломолочні продукти (йогурт, кефір, ряжанка та ін. , з низьким вмістом жиру);
- яйце;
- свіжовичавлені овочеві соки;
- овочеві супи;
- Кава, чай без цукру, мінеральна вода.
Раціон харчування при діабеті II типу
Так як захворювання має свою специфіку, раціон харчування кілька видозмінений. Лікарі-дієтологи рекомендують керуватися при складанні меню “дієтичним столом № 9”.
- Риба нежирних сортів, м’ясо кролика, птиці, яловичина.
- Більшість овочів і несолодкі фрукти і ягоди.
- Каші: гречана, вівсяна, пшоняна.
- Знежирені молочні продукти.
Всі принципи харчування і приготування їжі зберігаються при будь-якій формі діабету і описані вище.
Раціон харчування повинен бути різноманітним і включати продукти різної природи. Бажано планувати його заздалегідь, щоб визначитися з калорійністю і глікемічним індексом їжі.
Приклад раціону харчування при діабеті на тиждень (в дужках дається альтернативний варіант):
Сніданок: гречана каша на воді, зелений чай з сухариком, яйце (вівсяна каша на воді, дієтичний яблучний пудинг, кава без цукру).
Перекус: кефір або яблуко Зелене (кисле молоко).
Обід: бульйон з курячої грудки, овочевий салат, скроплений оливковою олією, томатний сік з сухариком (овочевий суп, тушкована капуста, чай без цукру).
Перекус: зелене яблуко (апельсин).
Вечеря: запечена (на пару) риба, овочевий салат, чай (нежирний сир, чай).
Змінюючи інгредієнти, молочні, м’ясні продукти, соки, дієтичне меню дозволить урізноманітнити стіл, дотримуючись норм калорійності і глікемічний індекс.