Більшість людей, які серйозно займаються спортом, завжди цікавляться, чи потрібні їм харчові добавки і в якій кількості. Кажуть, що вживання протеїну шкодить здоров’ю спортсмена, але чи так це насправді?
Більшість людей, які серйозно займаються спортом, завжди цікавляться, чи потрібні їм харчові добавки і в якій кількості. Кажуть, що вживання протеїну шкодить здоров’ю спортсмена, але чи так це насправді?
Будь протеїн містить білок (від 60 до 90% в складі суміші) і майже не містить жиру. Важливо, що до складу протеїнових сумішей завжди входять легкозасвоювані білки. Саме тому вони так популярні в середовищі професійних спортсменів, так як допомагають м’язам справлятися з великими навантаженнями.
Протеїн для організму: користь і шкода
У протеїну є як переваги, так і недоліки. З плюсів слід зазначити:
- збільшення маси м’язів і високі результати в спорті;
- вміст білків, необхідних при високих навантаженнях, але мінімальна кількість жиру і вуглеводів;
- постійне зниження апетиту, оскільки рівень цукру в крові стає меншим;
- протеїновим коктейлем можна “перекушувати” вдома або на роботі;
- склад містить добову норму білка, тому протеїни можуть вживати вегетаріанці;
- простота в приготуванні. Його треба просто розвести водою або молоком;
- легка засвоюваність, відсутність тяжкості в шлунку після застосування;
- багатий амінокислотний комплекс у складі;
- людина стає більш витривалим і енергійним;
- порошок не псується, на відміну від молочних продуктів. Його завжди можна брати з собою в поїздки;
- протеїни регулюють вміст інсуліну в крові;
- до складу порошків можуть входити різні харчові добавки, тому людині легко підібрати для себе оптимальний варіант.
Крім того, білки, що входять до складу протеїнів, мають природне походження і при помірному і правильному вживанні безпечні для людини.
Є у протеїнів і мінуси, які треба враховувати:
- можливість розлади травлення. До групи ризику, перш за все, входять ті, хто не переносить лактозу, проте можна купити протеїновий склад і без неї. Це ізоляти і гідролізати, виготовлені на основі сироватки;
- при перевищенні дози можна принести велику шкоду ниркам і печінці. Якщо людина страждає печінковою або нирковою патологією, вживати протеїни йому не можна;
- у складах фактично відсутні мікроелементи і вітаміни, але є сучасні розробки, куди виробники їх успішно додають;
- висока вартість хороших складів;
- наявність барвників і замінників цукру, так як чисті протеїни не володіють приємним смаком.
Рисовий протеїн: користь і шкода
Основна користь рисового протеїну в тому, що він є гіпоалергенним, тому ідеально підійде для тих, хто страждає харчовими алергічними реакціями. Якщо порівнювати рис з білками, які отримують з яєць, молока або сої, він менш небезпечний для чутливого організму. Також він прекрасно відновлює м’язову масу і сприяє підвищенню сили і витривалості. Шкоди при помірному вживанні рисовий протеїн не принесе.
Ізолят протеїну: користь і шкода
Ізолят протеїну отримують, застосовуючи спеціальні технології: спочатку з тваринної сироватки за допомогою іонного обміну виділяють білок. Його можна отримати з будь-якого молочного або м’ясного продукту. Сироватковий ізолят протеїну-це свого роду корисна і концентрована білкова «витяжка» з продуктів, що має високу цінність. Також ізолят містить багато корисних кислот, що забезпечує нарощування м’язів і їх швидке відновлення.
Ізолят зміцнює і збільшує м’язову тканину. Його можуть вживати не тільки спортсмени, а й звичайні люди, які хочуть поліпшити загальний стан здоров’я і підвищити свою витривалість. Він ідеально підходить для тих, хто з якихось причин не може отримати добову норму білка. Якщо приймати ізолят правильно, попередньо проконсультувавшись з фахівцем і уважно вивчивши інструкцію, шкоди від нього не буде.
Протеїновий коктейль: користь і шкода для чоловіків
Протеїнові коктейлі отримують, змішуючи будь-який порошок з рідиною. Замість неї використовують і додаткові компоненти. Це кращий напій для культуриста або спортсмена після серйозної тренування, що полегшує відновлення м’язів і дає сили. Коктейль прекрасно втамовує відчуття голоду, насичуючи організм білками і мінімумом калорій, але пити його слід тільки за умови вживання звичайної їжі, щоб не нашкодити організму.
Протеїн-користь і шкода на думку лікарів
Про користь і шкоду протеїну багато розповідають лікарі-ендокринологи, дієтологи і фітнес-тренери. Як вже було сказано, всі вони вже давно одноголосно зійшлися на думці, що шкоди ця речовина не принесе, якщо приймати його дозовано і правильно. Наприклад, якщо людина звертається до фахівця, бажаючи схуднути, йому слід мати на увазі те, що під час тренувань потрібно поєднувати як програми по спалюванню жиру, так і по набору м’язової маси, щоб уникнути серйозних проблем.
Дозування протеїнових складів слід визначати в індивідуальному порядку, тільки після консультації з лікарем або грамотним тренером. Не можна утримуватися перед тренуванням від звичайної їжі, а після занять відразу пити протеїновий коктейль. Саме це часто сприяє шкідливому впливу речовин на печінку і нирки. Схема для будь-якого тренується повинна бути приблизно такою:
- прийом повноцінної їжі перед тренуванням;
- саме тренування;
- протеїновий коктейль після неї;
- після коктейлю-обов’язкове вживання в їжу банана або йогурту;
- через годину – знову повноцінний прийом їжі, до втамування почуття голоду;
- перед сном необхідно їсти сир, що містить білок, який повільно перетравлюється. Це необхідно для нормальної циркуляції крові в нічний час доби.
Головне-не робити фатальної помилки, думаючи, що протеїни можуть повністю замінити повноцінні прийоми їжі. Насправді, вони розроблені в якості додаткових харчових добавок, використовувати які найкраще тільки після консультації з фахівцями.