Предіабет являє собою прикордонний стан між здоровим організмом і цукровим діабетом. Протікає предіабет безсимптомно і дізнатися про його наявність можна тільки за допомогою лабораторних тестів.

Переддіабет та інсулінорезистентність

Предіабет являє собою прикордонний стан між здоровим організмом і цукровим діабетом. Протікає предіабет безсимптомно і дізнатися про його наявність можна тільки за допомогою лабораторних тестів.

Найважливішим біохімічним показником крові для діагностики переддіабету є глікований гемоглобін (HbA1c).

Для простоти розуміння-глікірованний гемоглобін-це» зацукровані ” еритроцити. Цей показник відображає середній вміст цукру в крові протягом 3 місяців. Так, нормою глікованого гемоглобіну є значення нижче 5,7%. Показники 5,7-6,4% інтерпретуються як підвищений ризик діабету (переддіабет). Якщо виявляються такі такі цифри-цукрового діабету ще немає, але це дзвінок до того, щоб скоротити споживання рафінованих швидких вуглеводів і почати займатися фізкультурою (будь-яким видом фізичної активності).

Також до критеріїв діагностики преддиабета відносяться: порушення глікемії натще і порушення толерантності до глюкози.

Так, порушення глікемії натще-це показник глюкози в плазмі венозної крові натще 6,1-6,9 ммоль/л.

Глюкозу натщесерце визначають вранці після нічного голодування не менше 8 годин, але не більше 14 годин.

Порушення толерантності до глюкози – показник глюкози в плазмі венозної крові 7,8-11 ммоль/л після перорального навантаження глюкозою.

Це так званий пероральний глюкозотолерантний тест (ОГТТ). Його проводять наступним чином: рівень глюкози визначають натщесерце, потім пацієнт випиває 75 г глюкози, розчиненої в 300 мл води. Глюкозу визначають через 2 години. Вищевказані показники свідчать про порушення толерантності до глюкози.

Отже, підвищений ризик цукрового діабету (переддіабет) визначають при показниках глікованого гемоглобіну 5,7-6,4% або при наявності порушення глікемії натще/порушення толерантності до глюкози.

Т.ч. цілеспрямоване обстеження наших підопічних дозволяє виявити переддіабет, вчасно скорегувати харчування, фізичну активність і не допустити розвитку цукрового діабету.

Важливо знати, що розвиток цукрового діабету пов’язано з інсулінорезистентністю.

При розвитку резистентності клітин і тканин до інсуліну в крові збільшується концентрація глюкози та інсуліну. Внаслідок цього можливий розвиток цукрового діабету II типу, атеросклерозу, в тому числі коронарних судин.

Хороша новина-це стан оборотне.

Запідозрити інсулінорезистентність можна підрахувавши Індекс HOMA (HOMA-IR; Insulin resistance). Для цього необхідно здати венозну кров на визначення глюкози та інсуліну натщесерце.

Індекс HOMA-IR (Homeostasis Model Assesment of Insulin Resistance) розраховується за формулою: HOMA-IR = інсулін натще (мкЕд/мл) х глюкоза натще (ммоль/л)/22,5.

У нормі Індекс HOMA повинен бути менше 2,7.

При підвищенні цього показника призначається програма харчування з обмеженням швидких вуглеводів і зменшенням продуктів з високим інсуліновим індексом.

Щоб знизити жирову масу тіла в першу чергу необхідно припинити постійно стимулювати синтез інсуліну.

Чим частіше і більше ваш організм синтезує інсулін, тим швидше накопичується жир. Відповідно, чим довше періоди низького інсуліну, тим більше можливість для жиросжигания.

Для цього, звичайно, потрібно:

  • Обмежити споживання калорій;
  • Обмежити споживання швидких, простих вуглеводів;
  • Відмовитися від постійних вуглеводних перекусів (булочки, печиво, фрукти) ;
  • Одного фруктового перекусу в першій половині дня більш ніж достатньо.

Так ви дасте організму відпочити від високого інсуліну.

Звичайно, інсулін допомагає організму в синтезі енергії, утворенні глікогену (запас енергії в печінці і м’язах), інсулін ж сприяє утворенню жирової тканини.

Таким чином, для ефективного спалювання жирів нам цілком достатньо вживання повільних вуглеводів (круп) на сніданок і обід. Після обіду їжте продукти містять жири, білки і клітковину.

Важливе нагадування: жири їсти можна і потрібно. Особливо це стосується ненасичених жирів: риба, авокадо, горіхи та ін.Вони також є джерелом енергії і при цьому не призводять до стрибків інсуліну.

До речі, не забувайте про те, що є продукти, які не підвищують рівень глюкози в крові, але призводять до підвищення інсуліну. Такими продуктами є знежирені молочні продукти: знежирений сир і знежирений сир.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Previous post Предіабет
Next post Як не погладшати за зиму?