ГМО-три букви, яких так бояться багато. Здається, що якщо з’їси хоч шматочок продукту з генетично модифікованими організмами, настануть незворотні наслідки. Але чи так небезпечні ГМО для людини? А якщо вони корисні, то чим?

Користь чи шкода ГМО-продуктів

ГМО-три букви, яких так бояться багато. Здається, що якщо з’їси хоч шматочок продукту з генетично модифікованими організмами, настануть незворотні наслідки. Але чи так небезпечні ГМО для людини? А якщо вони корисні, то чим?

Що таке ГМО?

До категорії генетично-модифікованих відноситься організм, генотип якого був штучно змінений методами генної інженерії. Основою продукції з ГМО є всім добре відомі сільськогосподарські культури. В їх ДНК вводиться один або кілька чужорідних генів, причому не обов’язково рослинних, а й тварин. За рахунок цього у рослини з’являються нові властивості, наприклад, у нього збільшується плодоношення або підвищується стійкість до несприятливих погодних умов, шкідників і захворювань. Як результат-хороший урожай.

Користь чи шкода ГМО-продуктів

ГМО-продукти: за і проти?

Щодо генно-модифікованих продуктів немає однозначної думки: є дослідження, які доводять їх абсолютну шкоду, а є роботи, які спростовують цей аргумент. Говорити про ГМО-продуктах в загальному некоректно, так як у них може бути різний геном, і якийсь один продукт може бути безпечним для людини, а інший, навпаки, становити загрозу.

Шкода ГМО-продуктів

Головна проблема, яка турбує вчених, полягає у великій ймовірності виникнення ризику порушення екосистеми і зниження різноманітності мікроорганізмів. Ще один недолік ГМО-продуктів полягає в їх здатності викликати алергічні реакції при перенесенні геному продуктів-алергенів. Наприклад, у людини спостерігалася непереносимість апельсинів. Якщо геном цього фрукта був “впроваджений” в картоплю, то велика ймовірність, що у нього з’явиться Алергія і на картоплю. Деякі наукові дослідження підтверджують той факт, що організми зі зміненим генотипом негативно впливають на здоров’я і імунітет, зокрема, стимулюючи розвиток захворювань і викликаючи безпліддя (хоча його причини лежать далеко за межами впливу ГМО-продуктів).

Користь чи шкода ГМО-продуктів

Користь ГМО-продуктів

Такі продукти дозволяють вирішувати масу проблем, в тому числі планетарного масштабу. Мова тут йде про забезпечення країн третього світу їжею. За допомогою генетично модифікованої продукції можна нівелювати наслідки природних і кліматичних катастроф, вирощувати культури в тих місцях, де раніше це здавалося неможливим, і отримувати хороший урожай без шкоди для екології. 

Більшість споживачів вважає, що ГМО-продукти завдають шкоди людині, впливаючи на спадковість. Однак це всього лише їжа,» наповнення ” нашого шлунка, яке розпадеться на амінокислоти і ніяк не буде взаємодіяти з генотипом. 

На захист ГМО-продуктів свідчить той факт, що деякі з них зроблені спеціально для задоволення потреб людей з різними захворюваннями. Наприклад, за допомогою генної інженерії можна нормалізувати вміст фітоестрогенів в їжі, які схожі з людським гормоном естрогеном і можуть звести до мінімуму розвиток раку молочної залози, атеросклерозу, остеопорозу. Генетикам вдалося штучно підвищити вміст цієї речовини в їжі рослинного походження.

Користь чи шкода ГМО-продуктів

Чи вірити напису “Без ГМО”?

Згідно з чинним законом, що захищає права споживачів, маркування “без ГМО” наноситься тільки на ті продукти, в яких немає генетично модифікованих організмів або їх кількість становить не більше 1%. Однак ніхто не може зобов’язати виробника вказувати на товар, що в ньому є ГМО, хоч таку продукцію на території Російської Федерації заборонено реалізовувати. Не можна виключати і те, що в магазинах присутні імпортні продукти, які з високою ймовірністю можуть бути результатом роботи генних інженерів.

Потенційно небезпечні для організму і здоров’я людини продуктами з ГМО:

  • соя, соєве молоко;
  • борошно і пластівці з кукурудзи, попкорн;
  • крекер, чіпси;
  • томатна паста;
  • сухофрукти (нерідко обробляються ГМ-маслом);
  • напівфабрикати з м’яса;
  • сухе картопляне пюре;
  • цукровий буряк, кабачки, продукти з використанням цих овочів;
  • соняшникова олія;
  • рис;
  • лук і цибулинні овочі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Previous post Продукти, що підвищують імунітет
Next post Чим поганий глютен?