Кокосове масло відноситься до рослинних олій, хоча має тверду мазеобразную структуру. Застосовується в кулінарії, косметології та медицині. Як правильно вибрати кокосове масло для їжі і які різновиди продукту існують?
Кокосове масло відноситься до рослинних олій, хоча має тверду мазеобразную структуру. Застосовується в кулінарії, косметології та медицині. Як правильно вибрати кокосове масло для їжі і які різновиди продукту існують?
Склад кокосового масла
Так як продукт має тверду консистенцію, до його складу входить великий відсоток насичених жирних кислот (стеаринова, пальмітинова, лауринова та інші). У ньому також присутня незначна кількість корисних ненасичених жирних кислот: олеїнової, лінолевої, ліноленової (омега 3-6-9). Дані з’єднання корисні для здоров’я, надають позитивну дію на роботу серця і судин, стан шкірного покриву, волосся і т. д.
Вітамінний склад представлений жиророзчинними вітамінами Е і К.високий вміст (до 4,5% до 100 г продукту) вітаміну Е підвищує цінність масла. Це з’єднання є ефективним антиокислювачем, впливає на стан шкіри. Вітамін до контролює згортання крові.
Мінеральний склад представлений кальцієм, фосфором, залізом. Кальцій впливає на кісткову тканину, а фосфор бере участь у багатьох біохімічних процесах, що протікають в організмі.
В цілому використання кокосового масла в їжу:
- позитивно впливає на функції щитовидної залози;
- покращує обмін речовин в організмі;
- сприяють кращому засвоєнню кальцію;
- покращує роботу печінки і вироблення жовчі.
Способи отримання кокосового масла
Залежно від підготовки вихідної сировини (м’якоті кокоса) і якості одержуваного масла, розрізняють:
- Холодне пресування. М’якоть кокоса в нативному вигляді піддають пресуванню. Отримане масло містить більш високий відсоток біологічно активних речовин, але його вихід становить не більше 10% від можливого. Вартість масла велика, і, як наслідок, воно частіше вживається в косметології та медицині. Масло маркується як Virgin Coconut Oil.
- Гаряче пресування. В цьому випадку м’якоть кокосового горіха піддається перед пресуванням додатковій обробці. Розрізняють: сухий віджим, при якому вихідна сировина попередньо висушується і тільки потім відправляється на пресування і мокрий віджим – м’якоть відправляється на пресування без додаткової сушки. Термічна обробка м’якоті дозволяє підвищити вихід масла до 70% (найбільша ефективний мокрий віджим). Отримані таким способом масла маркуються Virgin. Дане масло має цілком демократичну ціну.
Рафінована і нерафінована олія
Кокосові олії також поділяються на нерафіновану і рафіновану. Більш корисним є нерафінована олія, так як воно не проходить додаткове очищення і містить максимально високий вміст корисних речовин, зберігає властивий йому колір і аромат.
Рафінована олія проходить кілька стадій очищення: рафінацію, дезодорацію, відбілювання, під час яких видаляються небажані сполуки, фарбувальні та ароматичні речовини. Цей продукт містить мінімальну кількість вітамінів та інших корисних компонентів.
Застосування кокосового масла
У медицині і косметології використовуються обидва продукти, але з різними цілями. Якщо кокосове масло використовується як основа для будь-якого лікарського або косметичного засобу, краще використовувати очищене рафінована олія. Якщо упор робиться на корисні властивості продукту і масло використовується в малих кількостях, доцільно застосувати нерафіновану олію. Слід звертати увагу і на термін зберігання кокосового масла, і, як наслідок, на продукти його містять. Рафінована олія зберігається значно довше.
Яке масло краще використовувати для їжі? Так як кокосове масло, отримане будь-яким способом, містить переважно насичені сполуки, на відміну від інших масел, однаково добре можна використовувати як рафінований, так і нерафінований варіант. На олії можна смажити, використовувати у випічці, навіть вживати в нативному вигляді (не більше половини або 1 чайної ложки в день). Це висококалорійний продукт, тому надмірне вживання загрожує ожирінням.
З економічної точки зору більш вигідним в застосуванні є рафінована олія. За відгуками лікарів-дієтологів до вживання в їжу однаково придатне кокосове масло, отримане як холодним віджиманням, так і гарячим пресуванням. При покупці звертайте увагу на органолептичні показники і термін придатності продукту.