Холестерин – це ліпід, який відіграє вагому роль в організмі людини. Він робить клітинні мембрани більш пружними та міцними, впливає на синтез статевих гормонів і жовчі. Але підвищення його рівня є небезпечним для здоров’я людини, тому дуже важливо періодично проходити обстеження та у разі збільшення концентрації холестерину проходити відповідний курс терапії. Це допоможе зменшити ризик серцево-судинних та інших серйозних захворювань.
Фракції холестерину
В залежності від будови виділяють «шкідливий» та «корисний» холестерин:
- Ліпопротеїн низької щільності (ЛПНЩ). Це так званий «поганий» холестерин. При підвищенні його рівня в організмі ця речовина сприяє формуванню холестеринових бляшок на стінках кровоносних судин, що може стати причиною порушення кровообігу та гострих невідкладних станів. При цьому він також відповідає за нейтралізацію токсинів в організмі.
- Ліпопротеїн дуже низької щільності. Для людини ця речовина є дуже шкідливою, оскільки завжди провокує формування в судинах холестеринових бляшок, здатних привести до їх закупорки.
- Ліпопротеїн високої щільності (ЛПВЩ). Такий вид холестерину вважається «корисним». Його основною функцією в організмі є розчинення холестеринових бляшок. Крім того, він приймає участь в обміні вітаміну Д, побудові клітинних мембран та синтезі деяких гормонів.
Щоб отримати інформацію про стан здоров’я людини, необхідно не лише визначити рівень холестерину в крові, а ще й оцінювати, яка саме фракція переважає. Тому пацієнтам зазвичай призначається аналіз на ліпідний спектр.
Детальніше про різні фракції холестерину та клінічну цінність аналізу та його визначення читайте на сторінці https://nikolab.com.ua/uk/prices/1049-2/.
Кому призначають аналіз на холестерин?
Кожній людині періодично рекомендується проходити обстеження на визначення рівня холестерину в організмі. Крім того, цей аналіз є обов’язковим у таких випадках:
- патології серцево-судинної системи;
- порушення обмінних процесів в організмі (захворювання щитоподібної залози, цукровий діабет);
- куріння та зловживання алкоголем, які призводять до порушення обміну речовин;
- ожиріння та гіподинамія, що є факторами ризику розвитку захворювань судин та серця;
- артеріальна гіпертензія;
- інфаркт міокарда та інсульт в анамнезі;
- генетична схильність до інфаркту міокарда чи інсульту.
Підготовка до проведення аналізу
Щоб отримати максимально інформативні показники лабораторного дослідження крові на рівень холестерину, пацієнту радять завчасно підготуватися:
- Не вживати жирну їжу та алкоголь за 1 добу перед проведенням аналізу. Якщо людина випила навіть незначну кількість алкоголю, дослідження необхідно перенести, оскільки показники будуть неточними.
- Відмовитися від паління, тяжкої фізичної праці, утриматися від стресу впродовж 1 доби до забору крові.
- Здавати кров варто зранку натщесерце. Останній прийом їжі повинен бути не менше, ніж за 12 годин до проведення обстеження. Зранку пацієнту дозволяється випити склянку негазованої води.
- Перед проведенням аналізу необхідно заспокоїтися та максимально розслабитися, відпочити впродовж 30 хвилин.
- Якщо людина приймає будь-які ліки, важливо повідомити про це лікаря, адже деякі з них можуть суттєво вплинути на результат.
Причини збільшення та зменшення рівня холестерину в крові
Норма показників рівня холестерину в крові залежить від віку та статі пацієнта. Збільшуватися він може в наступних випадках:
- порушення функцій гепатобіліарної системи;
- вроджена гіперліпідемія;
- цукровий діабет;
- злоякісна пухлина підшлункової залози;
- гіпотиреоз;
- захворювання нирок.
Інколи високий рівень холестерину може вказувати на те, що людина дотримується нездорового способу життя, страждає ожирінням чи алкогольною залежністю, зловживає жирною їжею. Також незначне підвищення показника є нормою під час вагітності.
Знижуватися рівень холестерину може в таких випадках:
- гіпотиреоз;
- гіполіпопротеїнемія;
- хронічна анемія;
- онкологія;
- патології кісткового мозку;
- цироз печінки;
- хронічні захворювання легень.
Також зниження концентрації холестерину може спостерігатися при значних опіках, сепсисі та гострих інфекційних процесах, порушенні дієти (тривалому голодуванні), вживанні їжі з високим рівнем жирних кислот.
Пройти обстеження на визначення рівня холестерину в крові можна в приватній лабораторії Ніколаб https://nikolab.com.ua/uk/. При необхідності забір матеріалу для аналізу може бути проведений вдома у пацієнта або іншому зручному місці.