Медична лабораторія є невід’ємною частиною сучасної медицини, а здача аналізів є важливою складовою діагностики та лікування різних захворювань та важливим кроком у збереженні та покращенні вашого здоров’я. Але для багатьох пацієнтів цей процес може бути стресовим та заплутаним. У цій статті ми розглянемо деякі поради, які допоможуть підготуватись до здачі аналізів.

Перш за все, слід звернути увагу на інструкції щодо підготовки. Для різних типів аналізів можуть бути різні вимоги. Наприклад, для деяких аналізів потрібно голодувати протягом певного часу, для інших – приймати певні ліки або припинити їх прийом на певний термін до процедури.

Сучасні медичні технології дозволяють лікарю точніше поставити діагноз та своєчасно призначити ефективне лікування. Для того, щоб результати обстежень були найбільш інформативними та точними, необхідно знати, як правильно підготуватися до того чи іншого дослідження. Насамперед, це на користь самого пацієнта, оскільки достовірність результатів впливає тактику лікування захворювання та подальший прогноз.

Як підготуватися до здачі крові

Як підготуватися до здачі крові

  1. Будь-який аналіз крові здають натще. Найлояльніші вимоги для загального аналізу: за 2 години можна випити чай (несолодкий).
  2. Всі інші аналізи – строго натще, тобто після вечері їсти не можна.
  3. Рекомендується виключити прийом алкоголю, жирної їжі щонайменше за добу до візиту до лабораторії.
  4. Більшість аналізів слід здати до 10 годин, особливо це стосується крові «на гормони», вміст яких схильний до добових коливань.
  5. Безпосередньо вранці у день відвідин лабораторії рекомендують не робити пробіжки, не курити.
  6. Якщо призначено інші дослідження або необхідно прийняти фізіотерапевтичні процедури, слід здати кров до них.
  7. Про всі ліки, що приймаються, слід повідомити лікаря.

Вплив емоційних факторів на результат дослідження

Якщо передбачається забір венозної крові, простежте за своїм емоційним станом. Хвилювання та нервова напруга особливо негативно впливають на достовірність гормональних досліджень. Результат може значно спотворюватись, приховуючи від лікаря справжні патології.

Так, гормон пролактин називають “гормоном стресу” (якщо його підвищена концентрація не пов’язана з грудним вигодовуванням або вагітністю). Його вироблення значно збільшується у напружених станах. Якщо напередодні здачі крові ви перенервує, результат аналізу може спровокувати постановку помилкового діагнозу.

Виключіть такі фактори:

  1. Будь-які стресові та напружені ситуації;
  2. Прослуховування «важкої» та дратівливої ​​музики;
  3. Фізичні навантаження (навіть підйом сходами у багатоповерховому будинку);
  4. Перегляд збудливого кіно або телепередач;
  5. Конфлікти всередині сім’ї чи із сторонніми людьми.

Перед процедурою вам слід сісти, глибоко подихати та розслабитися протягом 10-15 хвилин.

Як підготуватися до аналізів сечі

Як підготуватися до аналізів сечі

Загальний аналіз сечі

Дослідження, що дозволяє визначити фізико-хімічний склад сечі та вивчити мікроскопію осаду. Загальний аналіз сечі є орієнтиром лікаря у первинній діагностиці захворювань та збоїв роботи сечовидільної, травної, ендокринної, імунної та інших систем організму людини.

  1. Сечу збирають у стерильний контейнер чи чисту суху ємність із кришкою.
  2. Зразок для загального аналізу беруть із ранкової порції сечі.
  3. Попередньо проводять ретельний туалет полових органів.
  4. Пробу набирають безпосередньо в баночку, від початку сечовипускання до одержання об’єму 70-100 мл.
  5. Напередодні дослідження не можна приймати сечогінні препарати, продукти, що забарвлюють сечу (буряк, морква).
  6. Жінкам небажано здавати аналіз сечі у критичні дні.

Аналіз сечі по Зимницькому

Проводиться для визначення концентраційної функції нирок, дуже важливий показник правильного функціонування системи виділення. Основні показники, на які орієнтується лікар, інтерпретуючи результати дослідження: відносна щільність сечі, обсяг випитої та виділеної рідини, переважання денного чи нічного діурезу.

Особливості збору аналізу:

  1. Оскільки дослідження проводиться протягом доби, необхідно вибрати найбільш вільний день.
  2. Підготувати 8 чистих баночок (не стерильних), для збирання сечі у певні часові інтервали, які треба вказати на баночці: 9-12, 12-15, 15-18, 18-21, 21-24, 24-03, 03-06 , 06-09.
  3. Першу ранкову порцію сечі в день дослідження збирати не треба.
  4. Збір сечі проводитися строго в банку, що відповідає тому тимчасовому інтервалу, який на ній вказаний.
  5. Якщо сечовипускань було так багато, що баночка із зазначеним інтервалом часу, виявилася переповненою, додають додаткову банку, на якій вказують той самий інтервал часу. Якщо сечовипускань за період зазначений на банку не було, її залишають порожнім.
  6. Дуже важливо, протягом доби фіксувати обсяг випитої рідини (вода, чай, кава, компот, суп, квас тощо)
  7. Проведення збору аналізу закінчується о 9.00 ранку, після чого всі баночки належать до лабораторії, у тому числі додаткові чи порожні.
Як підготуватися до аналізів калу

Як підготуватися до аналізів калу

Перед збором калу для аналізу необхідно підмитись. Для аналізу необхідний свіжий кал, доставлений не пізніше 8 годин після збору. До моменту доставки щільно закритого контейнера (отримати в лабораторії) в лабораторію зберігати його в холодильнику (не заморожувати!). Щоб уникнути небажаного контакту з навколишнім середовищем, контейнер покладіть у пластиковий мішечок.

Кал збирають так:

  • При користуванні унітазом можна підкласти вниз чистий папір, паперові серветки або новий невикористаний пластиковий пакет.
  • Спеціальною “ложечкою” з контеєра для калу беруть 10-15г калу з різних місць та глибини калових мас. Особливо важливо правильно зібрати кал, у якому помітна домішка слизу.
  • Не заповнюйте контейнер догори!
  • Контейнер маркують ім’ям та прізвищем пацієнта
  • Не збирайте кал з домішкою сечі або інших виділень, а також після клізми!
  • До моменту доставки щільно закритого контейнера в лабораторію зберігати його в холодильнику, особливо в спеку.

Копрограма

Щоб виявити елементи мікроскопічного дослідження, приховану кров, яйця паразитів, лямблії та ін.кал збирають у спеціальний контейнер, який можна придбати в аптеці, або одержати в лабораторії.

Протягом 3 днів до збирання матеріалу режим харчування не змінювати. Харчування має бути різноманітним, що містить білки, вуглеводи та жири, щоб за результатом копрограми можна було судити про роботу кишечника. Необхідно вживати продукти, багаті на клітковину: овочі, салат, горіхи, хліб грубого помелу.

Прихована кров

Якщо мета дослідження – виявити приховану кров, то за 3 дні до збору калу не можна вживати такі продукти, здатні викликати помилкові реакції:

  • кров’яна ковбаса, сире або напівсире м’ясо
  • ріпа, броколлі, хрін, пастернак, червона редиска
  • 2 дні перед збиранням калу на приховану кров необхідно утримуватися від алкоголю, подразнюючих та викликаючих кровотечу речовин, у т.ч. аспірину
  • не здавати кал під час очевидної кровотечі гемороїдальних вузлів, менструальної кровотечі або інших видів кровотечі.
  • після закінчення менструальної кровотечі кал можна здавати через 3 дні.

Збір калу на посів

Зразок калу збирають перед початком антибактеріальної терапії. Кал збирають як для копрограми, але без обмежень дієти. Найчастіше для аналізу годиться кал, взятий у спеціальний контейнер із різних місць, особливо змінених калових мас. Зразок доставляють до лабораторії якнайшвидше, до транспортування зберігають у холодильнику.

Висновок

Якщо вам потрібно здати аналізи пом’ятайте, що підготовка допомагає забезпечити максимальну точність та достовірність результатів. Різні аналізи вимають різну підготовку, що залежить від типу досліджень. Певні фактори можуть впливати на результати аналізів, тому дотримання інструкцій з підготовки до здачі аналізів допомагає уникнути помилкових даних.

Узагалі, підготовка до здачі аналізів – це важливий етап, який може допомогти отримати надійні та точні результати. Якщо у вас є питання щодо підготовки до здачі аналізів, зверніться до медичних працівників, які зможуть надати вам необхідну інформацію та поради.

Previous post Вітаміни та мінерали при вагітності: що потрібно для запобігання анемії
Next post Ефективна та безпечна діагностика – УЗД легень