Фруктоза-це простий цукор, який міститься в меді та фруктах. В даний час основними фруктозосодержащими продуктами для населення є підсолоджені сиропом напої, кондитерські вироби, в яких вміст даного моносахариду досить висока. За даними епідемічних досліджень, зі зростанням споживання фруктози зростає кількість страждаючих метаболічним синдромом, цукровим діабетом 2 типу та серцево-судинними захворюваннями.

Фруктоза: приховані небезпеки

Фруктоза-це простий цукор, який міститься в меді та фруктах. В даний час основними фруктозосодержащими продуктами для населення є підсолоджені сиропом напої, кондитерські вироби, в яких вміст даного моносахариду досить висока. За даними епідемічних досліджень, зі зростанням споживання фруктози зростає кількість хворих на метаболічний синдром, цукровий діабет 2 типу та серцево-судинні захворювання [Mark J. Dekker et al 2010].

З чим це пов’язано? Фруктоза, як і глюкоза, добре всмоктується в кишечнику, проте перетворення цих цукрів відбувається по-різному. У той час як молекули глюкози можуть розсіюватися по всьому організму для використання в якості енергії, фруктоза використовується тільки печінкою, ніякі інші клітини не можуть допомогти переробити її. Печінка перетворює фруктозу в глюкозу, поповнює запаси глікогену, надлишок же фруктози переходить безпосередньо в жир, що призводить до ожиріння печінки, інсулінорезистентності і, як наслідок, цукрового діабету.

Також збільшується кількість тригліцеридів, що є ризиком розвитку серцево-судинних захворювань [Kimber L. Stanhope et al 2014]. Цей ефект носить дозозалежний характер і набуває клінічного значення при споживанні фруктози, що становить 10% від добового обсягу одержуваної енергії. На тлі звичного споживання фруктози в обсязі 15-20% від добової кількості одержуваної енергії плазмовий рівень ТГ збільшується на 30-40% [Stanhope KL et al 2009].

Слід пам’ятати, що побічним продуктом метаболізму фруктози є сечова кислота. Сечова кислота може негативно впливати на метаболізм ліпідів, імунну відповідь, стан ендотелію, артеріальний тиск, запалення.

Яка кількість фруктози допустимо? В середньому, 0,5-0,7 грам на кг, але не більше 40 м наприклад, при вазі 55 кг, норма близько 30 мг.це 3 невеликих яблука і 1 грейпфрут, або 1 манго і 2 апельсина і т. д. інформацію про вміст фруктози в різних фруктах можна знайти в таблицях в Інтернеті.

І, звичайно, необхідно виключити солодкі напої, що містять велику кількість фруктози.

  • Mark J. Dekker et al Fructose: a highly lipogenic nutrient implicated in insulin resistance, hepatic steatosis, and the metabolic syndrome, Physiol Endocrinol Metab. 2010 Nov
  • Stanhope KL et al Consuming fructose-sweetened, not glucose-sweetened, beverages increases visceral adiposity and lipids and decreases insulin sensitivity in overweight/obese humans. J Clin Invest 2009
  • Kimber L. Stanhope et al Fructose consumption: potential mechanisms for its effects to increase visceral adiposity and induce dyslipidemia and insulin resistance, PMC 2014 Sep 2
  • Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Previous post Відновлювальна йога та розтяжка: що краще, як засіб поліпшення здоров’я та якості життя для людей з метаболічним синдромом?
    Next post Непереносимість глютену, не пов’язана з целіакією