Людський організм володіє дивовижною і корисною здатністю робити вітамінні запаси на зиму. Коли настає весна, при відсутності підтримки тіла запаси корисних вітамінів зменшуються. Авітаміноз-не зовсім коректне поняття, що вживається в подібних випадках…

Чому з’являється авітаміноз і як його уникнути?

Людський організм володіє дивовижною і корисною здатністю робити вітамінні запаси на зиму. Однак відбувається це тільки в тому випадку, якщо протягом літа і осені ми багато часу проводимо на сонці і свіжому повітрі, харчуючись свіжими овочами та фруктами. Коли настає весна, при відсутності підтримки тіла запаси корисних вітамінів зменшуються. Це загрожує як погіршенням загального стану здоров’я, так і локальними проявами на шкірі і в області інших органів.

Авітаміноз-не зовсім коректне поняття, що вживається в подібних випадках. Повного “авітамінозу” не існує, інакше наш організм просто не зміг би функціонувати. Найчастіше люди страждають дефіцитом конкретних вітамінів, тому правильніше буде говорити про гіповітаміноз, який згубним чином позначається на метаболізмі.

При нестачі однієї речовини лікарі говорять про моновітаміноз. Якщо ж спостерігається дефіцит двох і більше вітамінів — це гіповітаміноз. Однак в розмовній мові усталилося поняття авітамінозу.

Авітаміноз: ознаки

Ознаки “авітамінозу” зазвичай проявляються навесні. Невеликі відхилення в роботі організму в принципі вважають нормою. Їх можна скорегувати здоровим способом життя, додавши в раціон харчування корисні речовини або полівітамінні комплекси. Проте, в окремих випадках людям потрібне серйозне лікування.

Чому з’являється авітаміноз і як його уникнути?

Розрізняють ряд ознак, на підставі яких можна припустити у пацієнта гіповітаміноз:

  • вранці важко вставати;
  • сонливість вдень не проходить, людині постійно хочеться спати;
  • розсіяна увага, пацієнт швидко втомлюється на роботі;
  • з’являються ознаки депресії або дратівливості;
  • в окремих випадках діти відстають у розвитку і зростанні;
  • погіршується зовнішній вигляд волосся, нігтів, шкіри, на обличчі виникають висипання.

Причин подібних станів може бути кілька. Найчастіше, мова йде про дефіцит фруктів і овочів або серйозні похибки в процесі приготування їжі, коли вітамінні речовини руйнуються через неправильне зберігання або обробки продуктів. Якщо у людини погано працює травна система, це теж загрожує гіповітамінозом, так як порушується процес засвоєння організмом корисних компонентів.

Також гіповітаміноз виникає:

  • при вагітності;
  • під час строгих дієт;
  • при прийомі деяких ліків;
  • при хронічних патологіях;
  • у стресових ситуаціях.

Чому з’являється авітаміноз і як його уникнути?

Якщо людині не вистачає вітаміну З, у нього падає імунний захист, виникає млявість, а шкіра втрачає пружність і здоровий колір. Багато хто чув про таке захворювання як цинга: воно з’являється, коли вітаміну з не вистачає постійно і протягом довгого часу.

Брак вітаміну Е проявляється в тому, що шкіра стає сухою, а під нею можна розглянути незначні, але множинні крововиливи внаслідок слабкості стінок дрібних судин — капілярів. Коли вітаміну Е не вистачає постійно, у людей виникають ранні зморшки, німіють м’язи і з’являється слабкість. У гіршому випадку такий моновітаміноз загрожує безпліддям.

При нестачі вітаміну до виникають кровотечі під шкірою або з носа. Нестача вітаміну В1 призводить до надмірної дратівливості, людина стає нестриманим і плаксивим. Якщо не вистачає вітаміну В2, виникає безсоння, відсутній апетит, а в роті з’являються запальні процеси. Дефіцит вітаміну В6 загрожує поліневритами і шкірними запаленнями. Недолік В12 призводить до анемії, а у важких випадках — і до психічних порушень.

Ну і нарешті, авітаміноз Д проявляється судомами в литкових м’язах, болями в кістках, а у маленьких дітей його наслідки призводять до рахіту.

Авітаміноз на шкірі

Гіповітаміноз може відбитися на стані шкірних покривів. Зазвичай вважають, що причина – в нестачі вітаміну А, але насправді мова йде про полівітаміноз. Якщо шкіра бліда, людина постійно втомлюється, а перепади настрою стали звичайним явищем — найімовірніше, «про себе говорить» дефіцит вітаміну в 12 і інших представників цієї групи.

Чому з’являється авітаміноз і як його уникнути?

Дефіцит вітамінів А і з призводить до того, що шкіра постійно лущиться. Це означає, що у людини порушений водно-сольовий баланс. Необхідно, перш за все, скорегувати раціон харчування і ввести в нього печінку, рибу, яйця, моркву, курагу, вершкове масло і ягоди шипшини. Вітамін C, як відомо, знаходиться в ягодах обліпихи, всіх цитрусових, капусті і свіжої зелені.

Жирна шкіра-ознака того, що її власникові не вистачає вітамінів групи в, особливо в 2. Дефіцит заповнюють вживанням в їжу печінки яловичини, свіжого молока, яєць і мигдалевого горіха.

“Нестача вітамінів”: як його не допустити?

Лікарі за допомогою аналізів сечі і крові можуть визначити, яких вітамінів не вистачає пацієнтові і дати відповідні рекомендації. Вже неодноразово говорилося про те, що головний спосіб скорегувати гіповітаміноз — це позитивні зміни в раціоні харчування. В умовах великих міст і постійного поспіху люди часто грішать перекушуваннями наспіх і безконтрольним поїданням фаст-фудів. Такі помилки і призводять до дефіциту вітамінів, який згубно позначається на здоров’ї.

Багато господинь, на жаль, роблять типові помилки при приготуванні домашньої їжі. Найкраще готувати її на пару з мінімальним вживанням рослинних та інших масел, а також майонезу, соусів і спецій. Надмірне вживання смаженого, жирного і солоного призводить не тільки до гіповітамінозу, але і до проблем із зайвою вагою і здоров’ям в цілому.

Безумовно, кращі друзі, які можуть допомогти людям в профілактиці нестачі вітамінів — це свіже повітря, повноцінний сон і сонце в помірних дозах. Що стосується прийому вітамінних комплексів, самостійно призначати його собі не варто: перед використанням краще проконсультуватися з лікарем.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Previous post Чи можна запивати таблетки іншими рідинами?
Next post Продукти, що руйнують кишечник