“Чому глютен поганий?”- це питання задають всі, хто замислюється про здорове і правильне харчування. На упаковці багатьох продуктів можна побачити напис “без глютену”, і їх кількість непохитно зростає, проте не кожен може сказати в чому полягає небезпека цієї речовини.
“Чому глютен поганий?”- це питання задають всі, хто замислюється про здорове і правильне харчування. На упаковці багатьох продуктів можна побачити напис “без глютену”, і їх кількість непохитно зростає, проте не кожен може сказати в чому полягає небезпека цієї речовини.
Що таке глютен?
Глютен являє собою білок, який міститься в багатьох злакових, наприклад, пшениці, вівсі, ячмені. Це пастоподібна маса сірого кольору, що не має смаку. Завдяки такій клейковині борошно, змішуючись з водою, стає тестом.
Глютен надає випічці м’якість, а також продовжує термін її зберігання. У деяких рецептах піци, макаронних виробів, тістечок процентний вміст клейковини досягає 50. Її також можна зустріти в складі заморожених м’ясних напівфабрикатів, ковбаси, сосисок, сардельок і навіть йогурту.
Кому не можна глютен?
Глютен абсолютно протипоказаний людям, у яких діагностована целіакія – спадкове захворювання, що характеризується непереносимістю клейковини. Ця хвороба знаходить свої прояви у вигляді хронічної діареї, недостатньої маси тіла, цукрового діабету, недокрів’я, затяжного депресивного стану.
Сучасні дослідження показують, що у багатьох людей відзначається слабо виражена непереносимість глютену, і якщо після вживання пасти або спагетті, хліба або випічки болить живіт і виникає метеоризм, необхідно звернутися до гастроентеролога, щоб виявити причини недуги, поставити правильний діагноз і почати ефективне лікування.
Можна чи ні?
Проблеми можуть виникнути, якщо харчуватися дешевими сосисками, заїдаючи їх тістечком і йогуртом. Глютен не розчиняється у воді, і надлишки клейковини відкладаються на стінках кишечника, знижуючи його активність. Дисфункція травлення проявляються у вигляді набору або, навпаки, втрати ваги, а також як загальна фізична слабкість і підвищена стомлюваність.
Перехід виключно на Безглютенові продукти теж не принесе нічого хорошого. Це пов’язано з тим, що в хлібі є вітамін в, який бере участь в нормалізації перетравлення їжі. По-друге, продуктах без глютену дуже калорійні, і вони можуть сприяти появі зайвих кілограмів – щоб зробити тісто клейким, додають велику кількість жиру.
Поганий або хороший глютен, однозначно сказати складно. У всьому необхідно знати міру і віддавати перевагу свіжим, натуральним продуктам, а не напівфабрикатів. Багато фахівців в області правильного харчування, сходяться на думці, що повна відмова від глютену показаний лише хворим на целіакію. Виключно Безглютенові продукти-це не головне, не достатня і не необхідна умова здорового способу життя. Правильний раціон повинен включати злакові, і в цьому випадку необхідно стежити не за кількістю клейковини, а за рівнем цукру, пити побільше води і займатися спортом.
Де міститься глютен?
Багато хто впевнений, що глютен присутній у всіх злакових культурах. Однак, це не так, і, наприклад, в рисі (включаючи червоний і бурий), кукурудзі, гречці і просі його немає. Ці зерна повинні бути присутніми в меню, оскільки вони містять багато антиоксидантів і клітковини, мінералів і вітамінів. З раціону бажано виключити (або хоча б мінімізувати):
- манну крупу;
- бісквіт;
- пшеницю та овес;
- морозиво;
- Геркулес;
- пряник;
- ковбасні вироби;
- згущене молоко.
До симптомів непереносимості глютену відносяться здуття живота, розлади шлунка, хронічна діарея. Групу вторинних ознак складають тривалі головні болі, випадання волосся, зниження імунітету, порушення обміну речовин. У цих випадках необхідно відразу звернутися до лікаря.
Безглютенові продукти
Глютену немає в м’ясі, рибі, курячих і перепелиних яйцях, кукурудзі і рисі, горосі та інших бобових культурах, молоці, овочах, горіхах, в ягодах і фруктах. В деякі продукти клейковина може потрапити в результаті обробки пшениці.