У повсякденному житті і лікарській практиці люди іноді стикаються з непереносимістю лактози. Лактозу ще називають “молочним цукром”, а для його правильного всмоктування і засвоєння необхідний особливий фермент зі схожою назвою — лактаза.
У повсякденному житті і лікарській практиці люди іноді стикаються з непереносимістю лактози. Лактозу ще називають “молочним цукром”, а для його правильного всмоктування і засвоєння необхідний особливий фермент зі схожою назвою — лактаза. Ці дві речовини часто плутають між собою, але насправді вони виконують різні функції в нашому організмі.
Якщо у дитини або дорослого не вистачає лактази, що виробляється тонким кишечником, відбувається збій в засвоєнні лактози з виникненням ряду неприємних і хворобливих симптомів.
Ознаки алергії на лактозу
У кожного симптоматика проявляється індивідуально: від слабовиражених проявів до сильної алергії, що загрожує небезпекою для здоров’я і навіть життя. Буває так, що при попаданні в організм ковтка молока або кефіру у людини дуже швидко виникає сильне кишковий розлад. Також алергія на лактозу може проявити себе такими ознаками:
- відчуттям набряклості в горлі або в роті;
- сильним свербінням;
- шкірними висипаннями по типу кропив’янки або екземи;
- порушеннями дихання (симптом типовий для малюків першого року життя).
У малюків трьох-шести тижнів від народження в цей період збільшується обсяг споживаної їжі. Якщо у дитини непереносимість лактози, симптоми можна спостерігати через кілька хвилин після початку годування. Діти поводяться неспокійно, плачуть, відмовляються від їжі, у них з’являється здуття живота. Стілець стає частим, рідким, з піною і кислуватим запахом. У деяких випадках в кишечнику малюка настає спазм і виникає запор. Якщо своєчасно не звернутися за лікарською допомогою, у дитини може виникнути інтоксикація і зневоднення організму.
При появі будь-якого з цих симптомів краще якомога швидше звернутися до лікаря, щоб провести всі необхідні дослідження і отримати рекомендації по дієті і лікуванню.
Як перевірити алергію на лактозу?
Перевірити алергію на лактозу просто: достатньо виключити з раціону харчування всі молочні продукти і деякий час спостерігати за станом людини. Більш точну картину дасть ряд лабораторних маніпуляцій:
- взяття крові на антитіла;
- проба Пірке.
Слід враховувати, що ці тести не завжди підходять малюкам. В даному випадку виключення молока з раціону дитини є єдиним способом дізнатися, чи є в організмі реакція саме на лактозу.
Алергія на лактозу: дієта
Якщо у вас або у Ваших рідних і близьких виявлена така реакція, слід дуже уважно ставитися до підбору і вживання продуктів харчування. Серед продуктів виділяють три основні групи:
- містять лактозу;
- з можливим її змістом;
- без лактози.
З раціону слід повністю виключити:
- будь-яке молоко тваринного походження (в тому числі, грудне);
- всі сири, йогурти;
- сир, сметану, майонез;
- масло, всі види молочного шоколаду та морозива;
- спортивне харчування.
У наступній групі продуктів може міститися лактоза в певній кількості:
- хлібні вироби, борошняне, випічка;
- мюслі, Цукерки, Чіпси;
- ковбаса, сардельки, сосиски;
- всі продукти швидкої готування;
- ліки та алкогольні напої.
Перед покупкою такої продукції уважно дивіться на упаковку. Зазвичай, виробники завжди вказують, міститься в ній лактоза чи ні.
Потрібно подбати про включення в раціон харчування:
- молока на основі сої або мигдалю;
- овочів і фруктів;
- злаковий;
- риби або морепродуктів;
- сухофрукти;
- джемів і варення;
- яєць і цільного м’яса.
Алергія на лактозу: що робити?
Крім дотримання низьколактозної дієти маленьким дітям призначають спеціальні суміші зі зниженим вмістом цієї речовини. Дієта для дорослих і дітей складається лікарем індивідуально. Доктор призначає ферменти, які допоможуть краще засвоювати інші продукти і нормалізують діяльність кишечника.
Якщо мова йде про вроджену непереносимість «молочного цукру», дотримуватися низьколактозну дієту доведеться постійно. Спеціальні суміші-Замінники молока можна купити в аптеках або отримати безкоштовно на підставі рецепта, виписаного лікарем. Чим молодша дитина, тим швидше рекомендується привчати його до низьколактозної дієти.
Для молоді та дорослих добре підходять інші види молока — на основі рису, сої, кокоса або вівса. У цих продуктах міститься необхідна кількість кальцію. Він є важливим елементом для зміцнення і зростання кісткової системи людини.
Їжу можна готувати на будь-якому молочному заміннику, і її смакові якості від цього не стануть гірше. У спеціальних магазинах завжди є соєві, рисові або вівсяні вершки та інші продукти, які з успіхом замінять їжу і напої, що містять лактозу.
При регулярному дотриманні дієти і періодичних оглядах у лікаря будь-яка людина може навчитися жити з таким захворюванням і вести здоровий спосіб життя, виробивши ряд корисних звичок і вживаючи ряд інших харчових продуктів.