Планування вагітності — доволі складний процес. Пара має приділити чималу увагу фізичному та психоемоційному стану, адже вони впливають на ефективність роботи репродуктивної системи. В цей період важливо відмовитись від шкідливих та неправильних харчових звичок. Натомість варто надати перевагу правильному харчуванню, насиченому вітамінами та мінералами. До речі, поживні речовини мають чимале значення для підтримки здоров’я, особливо в період планування. Розглянемо найважливіші вітаміни та мінерали, які варто вживати при підготовці до вагітності.
Турбота про жіноче здоров’я: підбірка важливих нутрієнтів
Навіть, якщо жінка пройшла всі обстеження та має чудове самопочуття, їй не варто відмовлятись від вживання різноманітних харчових добавок, адже вони підтримують баланс вітамінів та мінералів в організмі. Серед найважливіших добавок варто виділити:
- фолієву кислоту — вітамін В9 рекомендують вживати всі гінекологи у період планування дитини та протягом першого триместру вагітності. Він знижує ризик дефектів нервової трубки у плода, завдяки чому зменшується ймовірність появи вроджених дефектів мозку та хребта у дитини;
- залізо. Вон необхідне для утворення гемоглобіну — спеціального білку, який переносить кисень з легенів у всі інші органи. Жінка при надії відчуває підвищену потребу у залізі, оскільки кисень необхідний як для неї самої, так і для майбутньої дитини;
- кальцій — цей мінерал відповідає за розвиток кісток, зубів, м’язів та нервів у майбутньої дитини. Загалом він накопичується у кістках людини й може використовуватись організмом у разі нагальної потреби. Втім дуже важливо розуміти, що це не є найкращим рішенням. Тож варто додатково споживати кальцій, інакше можуть розвиватись різні захворювання на кшталт остеопорозу;
- вітамін D — цей елемент допомагає засвоювати кальцій, а також відповідає за роботу м’язів та імунної системи;
- Омега-3 — жирні поліненасичені кислоти необхідні для підтримки серця та нервової системи майбутньої матері. Також під час вагітності вони важливі для розвитку очей та мозку дитини;
- йод — цей мінерал дуже важливий для вироблення гормонів щитовидною залозою. Дуже важливо підтримувати його рівень в організмі при плануванні дитини та під час вагітності, оскільки мінерал сприяє нормальному розвитку нервової системи плоду.
Не слід забувати, що вживання харчових добавок варто попередньо узгоджувати з лікарем.
Чи варто вживати харчові добавки чоловікам при плануванні дитини?
Чоловікам, які планують стати батьками, важливо не забувати про сперматогенез — складний процес, під час якого утворюються та розвиваються сперматозоїди у сім’яниках (загалом процес триває до 75 діб). Для покращення цього процесу рекомендовано вживати спеціальні харчові добавки, які не тільки покращують утворення сперматозоїдів, але й підвищують шанси до запліднення яйцеклітини.
Наприклад, мультикомплекс для підтримки чоловічої репродуктивної системи від Natures Plus має збалансований склад, до якого входять вітаміни, мінерали та поживні речовини рослинного походження. Комплекс включає вітаміни групи В, А, С, Е, які забезпечують стабільну роботу ключових систем організму, а також мають антиоксидантні властивості. Харчова добавка містить амінокислоти, необхідні для виробництва гормонів, а також цинк — мінерал, який впливає на сперматозоїди та покращує репродуктивну функцію чоловіків.
Загальні поради, які стануть у пригоді в період планування вагітності
Проходження медогляду, а також вживання харчових добавок — не єдині поради, яких варто дотримуватись у період планування вагітності. Не менш важливо:
- займатись фізичною активністю;
- дотримуватись збалансованого харчування;
- уникати стресових ситуацій;
- чимало часу проводити на свіжому повітрі;
- достатньо уваги приділяти повноцінному сну;
- обов’язково дбати про своє ментальне здоров’я, надаючи перевагу улюбленим заняттям.
Не слід забувати, що настання вагітності, якою б бажаною вона не була, у більшості випадків неможливе протягом першого місяця спроб. Загалом гінекологи дотримуються думки, що цілком природним є планування протягом року. Якщо через 12 місяців активних спроб ви не змогли досягти бажаного результату, обом партнерам варто звернутись до лікаря для проходження додаткових обстежень.