Щоденна клінічна практика наркологічного центру Авіценна м. Харків свідчать про те, що пивна залежність нині досягла величезних масштабів і за своїми медико-соціальними наслідками становить тяжку загрозу здоров’ю людини. Протягом останніх п’ятнадцяти років лікарі наркологи спостерігають стрімке поширення алкогольної залежності, в структурі якої присутній фактор значного вживання пива.
Відомо, що починаючи з 2000 року кількість споживачів пива в Україні зросла в 10 разів, а кількість осіб, які споживають пиво та інші алкогольні напої, досягла 10–15%. Однією з основних причин збільшення вживання пива в структурі алкогольної залежності є те, що в суспільстві існує думка про його нешкідливість.
Під час опитувань перехожих на вулицях міст на запитання: «Чи вважаєте ви пиво спиртним напоєм?» багато хто дає негативну відповідь, вважаючи, що пиво не таїть у собі жодної небезпеки. Це одна з причин чому до 40 % дітей у віці від 14 до 18 років вже залучені до його систематичного вживання. Значна кількість молодих людей уже до двадцяти років стають або залежними від вживання пива, або сильно питущими пиво.
Дані статистики свідчать, що поєднане вживання пива та інших алкогольних напоїв стає однією з найбільш актуальних проблем сучасної наркології. Дана констатація свідчить, що проблема пивної залежності, як у молодіжному соціумі, так і в інших вікових популяціях населення, потребує поглибленого і цілеспрямованого дослідження.
Пивна залежність і підлітки
Дослідження особливостей формування синдрому пивної залежності в підлітковому середовищі виявляють певну етапність становлення ключових станів залежної поведінки. Нами вивчались (з використанням клініко-анамнестичного методу еволюції споживання пива у підлітків), особливості клініки ініціальних форм пивної залежності, трансформація «пивного» досвіду і розширення вживання різноманітних засобів психоактивної дії.
Наркологічна наука має численні дослідження, в яких показано, що на формування психічних та поведінкових розладів, внаслідок епізодичного чи систематичного масивного споживання пива у підлітків, значною мірою впливають як токсикохімічні інгредієнти пива, так і психофізіологічні особливості молодого організму. Синхронізація цих двох складових у підлітковому віці завдає істотної шкоди становленню достатніх фізіологічних функцій, формуванню особистісних якостей та стабільному психоневрологічному розвитку юнаків і дівчат.
Як відомо лікарям наркологам, в пиві міститься від 2,8 до 12% алкоголю, присутні гормональні речовини, а також широкий спектр активних реагентів, сполук і речовин, які використовуються в технологічних циклах виготовлення пива. Встановлена наявність у хмелі фітоестрогену (8-пренілнарингенін, 8-ПН), який за своєю гормональною активністю перевершує всі інші фітоестрогени в 10–100 разів.
Дівчина, вживаючи пиво, вводить в організм додаткову кількість жіночого гормону, що може призводити до зниження репродуктивної функції, формування специфічних поведінкових розладів, які призводять до втрати контролю над властивими дівчатам якостями скромністі, стриманісті, сором’язливісті. Юнак же, споживаючи пиво, в значній мірі заміщає чоловічий гормон на жіночий. У зв’язку з цим у нього відбувається поступова фемінізація зовнішності. Формуються поведінкові радикали, які пов’язані зі зниженням активності, вольових та лідерських якостей, розвиваються апатія, байдужість до навколишнього, а потім і потяг до міцного алкоголю.
Об’єктом дослідження стали пацієнти з ініціальними формами пивної залежності, які звернулися по медичну допомогу до наркологічного центру Авіценна м. Харків. За результатами опитування виявлено, що еволюція споживання пива практично у всіх обстежених включала типовий «алгоритм», який відрізнявся в міру становлення залежності лише окремими, локальними епізодами споживання різних слабоалкогольних напоїв (джин-тоніки, лонгери, енергетики), і міцних спиртних напоїв (вино, горілка, коньяк).
Лікарі наркологи центру Авіценна м. Харків спостерігають такі основні етапи становлення і трансформації пивної залежності. Середній віковий регістр формування аддикції в обстеженій групі був практично ідентичний, і починався з 12–14 років. У процесі обстеження виявлені такі особливості формування пивної залежності.
На етапі перших проб алкогольних напоїв середньої і високої міцності (вино і горілка), практично у всіх підлітків, відзначався тривалий період існування аверсивних реакцій (наявність нудоти, блювання, головного болю та інших проявів інтоксикації). Для значної частини підлітків, які робили спроби вживати міцні спиртні напої, це служило обмежувальним моментом, а при вживанні пива аверсивні реакції практично були відсутні, тому пивна алкоголізація перманентно ставала безперервною і стійкою.
Встановлено, що в підлітковому віці від першого значущого пивного сп’яніння до формування ініціальних форм залежності (психічної та фізичної) проходить 1,5–2 роки. Отже, чим раніше розпочата пивна алкоголізація, тим в більш ранньому віці формується залежність, тим гірше прогноз якості життя в цілому. Споживання пива формує в підлітковому середовищі стійку групу ризику, що, по суті, є стартовим майданчиком для алкоголізації та наркотизації, які можливо, очікують їх у майбутньому.
Аналіз особливостей споживання пива, серед пацієнтів, які звертаються до наркологічного центру Авіценна виявив, що для підлітків характерний феномен групової залежності. У тих випадках, коли підліток починав алкоголізуватися напоями середньої і високої міцності, коло однолітків було значно обмежене, тому що процес розпивання вимагає необхідності уникнути осуду з боку дорослих. Масове вживання пива при зустрічах, на вечірках, як правило, знімало будь-які обмеження, страх осуду з боку дорослих був відсутній, і розпивання пива перетворювалося на звичайну частину відпочинку і проведення часу.
Вивчаючи мотивацію і причини розвитку пивного алкоголізму при клінічному дослідженні, було виявлено, що вони складаються з трьох груп: соціальні, психологічні та індивідуально-біологічні. До соціальних причин слід віднести моду на вживання пива в підлітковому середовищі, його доступність, терпиме ставлення суспільства до вживання пива в громадських місцях, наявність реклами, як зовнішньої, так і в засобах масової інформації.
Психологічні особливості підліткового віку визначаються акцентуацією характеру в поєднанні з існуючими в молодіжному мікросоціумі гедоністичними установками, тобто бажанням отримати максимальне задоволення за відносно короткий термін і при мінімумі внутрішніх витрат. Індивідуально-біологічні прояви визначаються фізіологічними особливостями конкретного юнаки та дівчини, їх здатністю витримувати стресові навантаження, рівнем стану здоров’я, яке, як показали дослідження, виявилося неблагополучним (соматична і неврологічна патологія).
На етапі становлення пивної залежності, цей стан характеризувався додатковим прийомом спиртних напоїв (вино, горілка), що вносило в клініку пивної залежності елементи психопатоподобної поведінки з агресивними компонентами, депресивними епізодами, дисфоріями. Особливістю способу життя таких підлітків на даному етапі становлення залежності була присутність певної хаотичності в прийомі пива, повернення до моновживання більш міцних спиртних напоїв на тлі регулярного тютюнопаління. Клінічна картина залежності набувала стрижневих симптомів психічної і фізичної залежності, зростання толерантності супроводжувалося психопатологічними і соматоневрологічними порушеннями.
Пивна залежність (пивний алкоголізм) розвивалася і формувалася по класичному шляху синдрому алкогольної залежності. До особливостей «пивного алкоголізму» слід віднести переважне поширення його в підлітковому середовищі, відсутність аверсивних реакцій, тяжких форм сп’яніння і отруєнь, нечітко виражений пивний абстинентний синдром, збереженість адаптаційних здібностей на ранніх етапах формування хвороби.
Період формування першої стадії пивної залежності становив 1–2 роки. Незалежно від соціального походження, розвитку, виховання, освіти та інших особливостей преморбіду, більшість обстежених підлітків ставали все більш схожими один на одного. Ізоляція та відірваність від звичайного способу життя і звичного кола спілкування ставали характерними рисами поведінки цих підлітків.
Синдром відміни пива
Аналіз результатів проведеного дослідження показав, що специфічним для хворих на пивний алкоголізм є раннє формування синдрому відміни у порівнянні з загальною популяцією хворих на алкоголізм, а це, в свою чергу, часто лежить в основі його високопрогредієнтного перебігу.
Структура синдрому відміни відрізнялася високим ступенем тяжкості та поліморфізмом клінічних проявів. З моменту формування синдрому відміни в клінічній картині переважали соматовегетативні і неврологічні розлади. У подальшому облігатним ставав психопатологічний компонент, а соматовегетативна і неврологічна симптоматика, хоча і досягала високого ступеня вираженості, мала факультативний характер.
Наявність у структурі синдрому відміни пива психопатологічних розладів іпохондричного характеру у вигляді обсесивно-фобічної симптоматики невротичного рівня, найбільш часто зустрічається у хворих з пивним алкоголізмом, сформованим на психогенному ґрунті, що слід розцінювати як прогностично сприятливу ознаку. Це нерідко лежить в основі спонтанної ремісії пивного алкоголізму.
Пиво як предиктор алкогольної залежності
У наркології останнього десятиліття пиво зайняло стартові позиції аддиктивної поведінки у молодіжному соціумі і стало по суті «предтечею» формування алкогольної залежності. Слід визнати, що пиво, яке не є таким нешкідливим напоєм, як його представляє народна ментальність, стало дебютним видом першого алкогольного «ексклюзиву» молодого покоління. Це серйозна проблема наркології, яка вимагає серйозного вивчення і створення пріоритетних терапевтичних і профілактичних програм.
Практика наркологічного центру Авіценна свідчить, що пивна залежність (пивний алкоголізм) це, як мінімум, початкова стадія синдрому алкогольної залежності, яка тягне за собою зловживання більш міцними напоями. Підтверджує цей факт і статистика. Збільшення споживання пива синхронізоване зі збільшенням вживання міцних спиртних напоїв. Впливає на пивну залежність і те, що середовище споживачів пива пропонує не просто спиртний напій, а нав’язує певний стереотип життя, який передбачає вживання пива.
Були вивчені закономірності формування і особливості перебігу алкогольної залежності. Обстежені пацієнти молодого віку (від 29 до 34 років), які звернулися по медичну допомогу до наркологічної клініки Авіценна. У всіх пацієнтів був діагностований синдром алкогольної залежності з високою і стабільною толерантністю, вираженою психічною та фізичною залежністю, схильністю до запійних форм споживання спиртного. Давність захворювання варіювала від 6 до 8 років.
Ретроспективний аналіз результатів проведеного дослідження дозволив виявити комплекс предиспонуючих факторів, що лежать в основі формування алкогольної залежності, а в подальшому значно впливають на його клінічні особливості, високопрогредієнтний перебіг і прогноз. До них належать:
- спадкова обтяженість алкоголізмом та іншими психопатологічними станами;
- аномалії виховання, пов’язані з підвищеним ризиком початку вживання алкоголю в дитячому та підлітковому віці (виховання в умовах гіпоопіки, деспотизму і психотравмуючих впливів, обумовлених зловживанням батьком чи матір’ю алкоголем);
- особистісний фактор (наявність у преморбіді характерологічних особливостей з переважанням в їх структурі нестійких, істеричних і збудливих рис в рамках акцентуацій і, особливо, при їх «мозаїчному» поєднанні);
- наявність специфічного мікросоціального оточення, пов’язаного з питущими традиціями молодіжного соціуму;
- пролонговані невирішені і, особливо, ускладнені емоційно значующі психотравмуючі ситуації та інші астенізуючі фактори (соматогенні, інфекції, інтоксикації неалкогольного походження тощо).
При прицільному дослідженні 91,17% пацієнтів повідомили, що перший досвід споживання спиртного був пов’язаний саме з пивом; — 73,52% пацієнтів охарактеризували пиво, як обов’язковий атрибут «спілкування з однолітками»; — 55, 88% пов’язали свою постійну пивну інтоксикацію в молодості і пов’язували в подальшому з життєвими невдачами (дострокове припинення навчання, втрата роботи, сімейна невлаштованість та ін.); — 79,41% розцінили пиво, як фактор, що сприяє додатковій алкоголізації вже більш міцними спиртними напоями (горілка, вино); — 50% зізналися, що пивна інтоксикація призводила до пошукової поведінки до інших ПАР, в тому числі з елементами невмотивованої агресії і кримінальними діяннями; — 55,88% повідомили, що ранковий прийом пива постійно використовується ними з метою купірування стану похмілля; — 82,35% пацієнтів вважали пиво причиною, яка призвела до формування власних серйозних алкогольних проблем і алкогольної залежності; — 20,58% звернули увагу на негативний вплив реклами пивної продукції в засобах масової інформації. Разом з тим, 26,47% підтвердили своє переконання, що пиво не є спиртним напоєм і не становить проблем для молоді при дозованому споживанні.
Таким чином, постійна пивна інтоксикація в молодому віці є одним з базових чинників ризику, що лежить в основі формування алкогольної залежності. Ця проблема має велике значення для практичної ланки охорони здоров’я. Питання своєчасної діагностики, лікування та профілактики алкогольної залежності можуть вирішуватися у тому разі, при участі лікарів загальносоматичної мережі.