Прийом лікарських препаратів-заняття не дуже приємне. Безумовно, людині хочеться якимось чином» скрасити ” смак гірких таблеток, тому багато людей часто запивають їх не тільки водою, а й іншими напоями. Спробуємо розібратися в тому, чи можна так чинити…
Прийом лікарських препаратів-заняття не дуже приємне, особливо коли доктор призначає їх пацієнтові тривалим курсом. Безумовно, людині хочеться якимось чином» скрасити ” смак гірких таблеток, тому багато людей часто запивають їх не тільки водою, а й іншими напоями. Спробуємо розібратися в тому, чи можна так чинити насправді.
Чи можна запивати таблетки молоком?
Відомо, що є ряд лікарських препаратів, які допускається запивати молоком, щоб не пошкодити слизову шлунка. Молоко значно згладжує гіркоту багатьох таблеток, проте процес їх всмоктування в організмі стає гірше і ліки не дає належного лікувального ефекту. Особливо погано молоко діє на всмоктування кофеїновмісних препаратів і антибіотиків тетрациклінової групи.
Молоко-прекрасний антидот, який часто застосовують у випадках отруєння різними речовинами (наприклад, важкими металами). Проте, запивати їм всі ліки без розбору не можна, з огляду на те, що воно просто гальмує їх дію. До речі, багато таблетки покриті спеціальною оболонкою: так препарат швидше виявляється в шлунку. Сама оболонка “рятує” його слизову від агресивного впливу основної речовини, тому використання іншої рідини, крім звичайної води, і зовсім недоцільно.
Чи можна запивати таблетки соком?
Соки, особливо свіжовичавлені-величезна спокуса для пацієнтів, так як їх солодкість згладжує гіркий смак ліків і підвищує настрій. Однак запивання таблеток соками є величезною і часом навіть непоправною помилкою для людей. Перш за все, всі соки містять біологічно активні компоненти, що нейтралізують вплив ряду антибактеріальних засобів. Зокрема, мова йде про ампіцилін і еритроміцин: їх лікарі призначають людям часто.
Соки посилюють ефект аспірину і цитрамону, а також фенобарбіталу: це може бути небезпечним, оскільки мова йде про седативний засіб.
Окремо слід згадати про сік грейпфрута. Через свого особливого складу він має здатність взаємодіяти, як мінімум, з 50 відомими препаратами, а його дія в нашому організмі триває протягом доби. Через нього ліки набагато повільніше виводяться з тіла, що може спровокувати стан інтоксикації, небезпечне для здоров’я. Оскільки він створює серйозні перешкоди для печінки, перешкоджаючи виведенню «відпрацьованих» організмом речовин, таке поєднання іноді загрожує і смертельним результатом для людини.
Ні в якому разі не можна запивати їм:
- антидепресанти;
- Протиалергічні таблетки;
- Серцеві препарати;
- оральні контрацептиви.
В цілому, краще утриматися від будь-яких соків на час курсу прийому ліків.
Чи можна запивати таблетки мінеральною водою?
Мінералка здається нешкідливою тільки на перший погляд. У ній міститься кальцій, який перешкоджає всмоктуванню діючої речовини в організм. Що стосується солодкої газованої води, про неї безумовно не може бути й мови при будь-якому захворюванні: вона шкідлива навіть для здорової людини. Якщо ж раптом комусь спало на думку запивати нею ліки, від такої ідеї слід відмовитися якомога швидше, оскільки реакція таблеток з «хімією» солодкого газованого напою може бути небезпечною і непередбачуваною.
Чи можна запивати таблетки чаєм або кавою?
У чаї міститься в’яжучий засіб-танін. Воно здатне звести до нуля лікувальний вплив переважної більшості ліків. Жінкам слід знати про те, що не можна запивати чаєм протизаплідні таблетки, тому що він нейтралізує їх ефект.
Що стосується кави, вміст в ньому кофеїну саме наводить на думку про фармакологічному засобі, що вступає у взаємодію з іншими компонентами. Іноді кава послаблює дію ліків, але може його посилювати (наприклад, при прийомі знеболюючих), проте в даній ситуації печінку, серце і нирки відчувають підвищене навантаження, що негативно відбивається в подальшому на їх функціях. Як то кажуть, треба докласти максимум зусиль, щоб не знайти в будинку іншої рідини, крім кави, і запити нею таблетку.
Запивати ліки ІНШИМИ НАПОЯМИ люди можуть і в поспіху: наприклад, перебуваючи на роботі або в кафе. Проте, щоб уникнути неприємних і небезпечних наслідків, слід назавжди засвоїти для себе корисну звичку: в умовах мегаполісу немає жодного місця, де було б неможливо дістати склянку звичайної води. Вона нейтральна, безпечна і, до речі, не містить жодної калорії, а значить, допомагає зберегти і фігуру, на відміну від солодких соків і улюбленої багатьма газованої води.
Робимо висновок: краще і безпечніше звичайної води для запивання таблеток немає. Рекомендується використовувати воду кімнатної температури, щоб вона не була занадто гарячою або холодною. Буває і так, що деякі ліки можна запивати іншим напоєм: це повинно бути обов’язково відображено в усних рекомендаціях лікаря і в інструкції по застосуванню.